CSU Neptun a pierdut primul meci din play-out

Handbal (f) / Liga Naţională, play-out, meciul 1: SCM CRAIOVA - CSU NEPTUN CONSTANŢA 23-18

Sport 08 Mai 2014 / 00:00 653 accesări

În prima partidă din play-out-ul Ligii Naţionale de handbal feminin, CSU Neptun Constanţa a pierdut ieri, scor 18-23 (8-10), meciul disputat în deplasare cu SCM Craiova. Prima întâlnire dintre cele două echipe care încearcă să scape de emoţiile retrogradării a fost echilibrată până spre finalul primei reprize, când gazdele au reuşit să se desprindă de la 8-8 la 10-8, rezultat cu care s-a intrat şi la cabine. Fără Andreea Enescu, rămasă pe litoral din cauza unei accidentări, şi cu Alla Sheiko accidentată din min. 5 (entorsă la gleznă), Neptunul a încercat să pună în continuare probleme unei formaţii cu jucătoare mult mai experimentate. De altfel, SCM Craiova s-a desprins pe tabelă abia începând cu min. 45, când Constanţa evolua cu doar trei jucătoare pe teren. Gazdele au câştigat fără emoţii în cele din urmă, scor 23-18, şi conduc cu 1-0 la general. Următoarele două partide vor avea loc la Constanţa, în Sala Sporturilor, sâmbătă (ora 18.30) şi duminică (ora 16.00). În meciul de la Craiova, pentru CSU Neptun au marcat: Tiron 9g, Toma şi Tămaş - câte 3g, Orşivschi 2g şi Strahan 1g. „Un meci strâns, dar unele eliminări din partea secundă au ajutat Craiova să se desprindă decisiv pe tabela de marcaj. Am avut şi probleme de efectiv, pentru că Enescu nu a făcut deplasarea, Sheiko s-a accidentat la începutul partidei, iar în ultimele minute şi Tămaş s-a accidentat. Este greu în aceste condiţii şi vom vedea cu ce efectiv putem aborda următoarele partide”, a declarat antrenorul secund al echipei constănţene, Florin Cazan.