CSU Neptun a pierdut şi la Craiova

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 6-a: SCM CRAIOVA - CSU NEPTUN CONSTANŢA 27-21

Sport 14 Octombrie 2013 / 00:00 500 accesări

CSU Neptun Constanţa a înregistrat, sâmbătă, a şasea înfrângere consecutivă în campionat, cedând în deplasare, scor 21-27 (10-12), în confruntarea cu SCM Craiova. Fără Dana Arfir - indisponibilă o lungă perioadă de timp, cu Mihaela Petrescu bolnavă şi Alla Sheiko nerefăcută complet, CSU Neptun a încercat şi a reuşit să ofere o replică bună în primele 30 de minute, când, cu mai multă atenţie, ar fi putut intra şi în avantaj la cabine. SCM Craiova a profitat însă de problemele din lotul Constanţei, iar la pauză conducea cu 12-10. Neptunul nu a mai reuşit acelaşi joc bun şi în actul secund, iar gazdele s-au desprins decisiv, impunându-se în final la şase goluri diferenţă, scor 27-21. Pentru CSU Neptun au marcat: Tiron 7g, Enescu şi Sheiko - câte 5g, Ionescu 3g, Zlăvog 1g.

„În prima repriză am stat destul de bine în meci, cu toate că jucătoarele cu experienţă au greşit destul de mult. Nu am avut poartă, poate şi pentru că Petrescu a evoluat bolnavă, iar Sheiko a jucat nerefăcută şi nu a oferit randamentul pe care îl aştept de la ea. Ne crează mari probleme posturile de extremă dreaptă şi inter dreapta. Avem multe jucătoare tinere, fără experienţă, care intră rapid în panică. Nu avem suficientă încredere în posibilităţile noastre”, consideră antrenorul principal al echipei constănţene, Ion Crăciun.

Celelalte rezultate ale etapei: Corona Braşov - HCM Rm. Vîlcea 27-23, HC Zalău - CSM Ploieşti 36-28, U. Jolidon Cluj - Dunărea Brăila 29-25, Cetate Deva - CSM Bucureşti 20-23. Partida HCM Roman - HCM Baia Mare va avea loc miercuri, 16 octombrie, de la ora 17.00 (Digi Sport 2).

Clasament: 1. HCM Baia Mare 15p (golaveraj: 150-114), 2. Corona Braşov 15p (186-153), 3. HCM Roman 15p (135-105), 4. HC Zalău 12p (140-118), 5. Dunărea Brăila 12p (142-130), 6. CSM Bucureşti 12p (161-150), 7. U. Jolidon Cluj 12p (166-164), 8. Cetate Deva 4p (151-149), 9. SCM U. Craiova 3p (123-145), 10. CSM Ploieşti 3p (136-182), 11. CSU NEPTUN CONSTANŢA 0p (136-175), 12. HCM Rm. Vîlcea 0p (135-176).