CSU Neptun a remizat la Ploieşti

Handbal (f) / Liga Naţională, play-out, turneul locurilor 10-12, etapa a 3-a: CSM PLOIEŞTI - CSU NEPTUN CONSTANŢA 22-22

Sport 22 Mai 2014 / 00:00 719 accesări

CSM Ploieşti şi CSU Neptun Constanţa au încheiat la egalitate, scor 22-22, după ce, la pauză, formaţia constănţeană a condus cu 12-9, meciul susţinut ieri, în etapa a 3-a din play-out-ul Ligii Naţionale de handbal feminin. Ca şi în turul sezonului regulat, când cele două formaţii au remizat tot la Ploieşti, scor 23-23, CSU Neptun a fost echipa care a dominat partida, s-a aflat mai mereu la cârma jocului, dar în cele din urmă a trebuit să se mulţumească doar cu un punct. El are o importanţă mai mare, în această fază a campionatului, în lupta pentru locul 10, singurul din turneu care asigură matematic prezenţa şi în sezonul viitor al Ligii Naţionale. „Parcă a fost meciul din tur. Am condus în repriza secundă şi cu patru goluri, dar din minutul 45 am căzut fizic şi gazdele au revenit treptat pe tabelă. Se simte oboseala, pentru că este greu să joci mereu tot meciul doar cu şase jucătoare”, a declarat antrenorul secund al echipei constănţene, Florin Cazan. Alla Sheiko a văzut direct cartonaşul roşu în min. 60 şi va rata următorul meci al formaţiei constănţene, din deplasare, cu HCM Rm. Vîlcea, programat la 28 mai. Pentru CSU Neptun au marcat: Sheiko 7g, Mărginean 5g, Tiron şi Ionescu - câte 4g şi Toma 2g.

Rezultatele înregistrate în partidele din play-off-ul şi play-out-ul Ligii Naţionale de handbal feminin - play-off, turneul locurilor 1-3: HCM Baia Mare - HC Dunărea Brăila 38-24; turneul locurilor 4-6: HC Zalău - HCM Roman 34-27; play-out, turneul locurilor 7-9: Cetate Deva - SCM Craiova 19-17.