CSU Neptun a rezistat doar 30 de minute

Handbal (f), Liga Naţională, etapa a 9-a: CSU NEPTUN CONSTANŢA - CETATE DEVA 16-23

Sport 18 Noiembrie 2013 / 00:00 782 accesări

CSU Neptun Constanţa a pierdut o nouă partidă în Liga Naţională de handbal feminin, scor 16-23 (9-9), sâmbătă, pe teren propriu, cu CSM Cetate Deva. Au fost două reprize diametral opuse, prima cu Neptunul la cârma jocului şi o a doua parte a întâlnirii în care Constanţa a suferit foarte mult la toate capitolele. Cu o apărare agresivă, CSU Neptun a dictat ritmul în primele 30 de minute şi doar lipsa de concentrare în unele momente a făcut ca handbalistele de pe litoral să nu intre în avantaj la cabine. Primul gol al părţii secunde a aparţinut Constanţei, scor 10-9, însă următoarele şapte goluri ale partidei au fost reuşite de Cetate Deva, formaţia oaspete conducând, în min. 38 cu 16-10! Constanţa a marcat până în min. 50 doar încă două goluri, iar în aceste condiţii, era practic imposibil să mai poată spera la un rezultat pozitiv, scorul final fiind 23-16 pentru Deva. Pentru CSU Neptun au marcat: Tiron 8g, Enescu 3g, Sheiko şi Toma - câte 2g, Orsivschi 1g. De la oaspete s-a remarcat Carmen Caraş, cu 7g.

„Prima repriză am jucat destul de bine, chiar dacă de prin min. 25 am făcut câteva greşeli care au făcut ca, la pauză, rezultatul să fie egal. În partea secundă, prostiile au continuat. Probabil că unele jucătoare au crezut că Deva a venit aici să se plimbe. Este adevărat că au şi câteva jucătoare foarte bune şi partidele pe care le pierduseră au fost la limită. Ştiam că va fi un meci greu şi, din păcate, tinereţea face să nu fim precauţi uneori”, a declarat antrenorul Ion Crăciun.

Celelalte rezultate ale etapei: HCM Rm. Vâlcea - Dunărea Brăila 21-21 şi CSM Ploieşti - U. Jolidon Cluj 30-41. Meciurile HCM Baia Mare - SCM Craiova, CSM Bucureşti - Corona Braşov şi HCM Roman - HC Zalău se vor disputa la 28 decembrie.

Clasament: 1. HCM Baia Mare 21p (golaveraj: 227-181), 2. Corona Braşov 21p (244-201), 3. Dunărea Brăila 19p (211-190), 4. U. Jolidon Cluj 18p (269-249), 5. HCM Roman 16p (194-171), 6. HC Zalău 15p (185-169), 7. CSM Bucureşti 15p (204-192), 8. SCM U. Craiova 9p (174-190), 9. Cetate Deva 8p (220-214), 10. CSU NEPTUN CONSTANŢA 3p (204-247), 11. CSM Ploieşti 3p (211-280), 12. HCM Rm. Vâlcea 1p (196-255).