CSU Neptun a rezistat doar o repriză la Brăila

Handbal (f) / LN, etapa a 18-a: DUNĂREA BRĂILA - CSU NEPTUN CONSTANŢA 39-29

Sport 05 Martie 2012 / 00:00 537 accesări

CSU Neptun Constanţa nu a reuşit să treacă cu bine peste avalanşa de meciuri din ultima perioadă, cedând al doilea joc consecutiv în deplasare. Sâmbătă, pe malul Dunării, fetele pregătite de Florentin Pera au fost învinse, scor 39-29 (18-18), de Dunărea Brăila, formaţie cu pretenţii îndreptăţite la podiumul Ligii Naţionale de handbal feminin. Fără Renata Ghionea, dar cu Sheiko şi Enescu în zi bună, Neptunul a rezistat doar prima repriză în faţa unei formaţii gazdă susţinută de 1.000 de suporteri. Alina Horje-Branişte a fost, din păcate, de neoprit, interul stânga reuşind în acest meci 18 goluri! Neptunul a început foarte bine partida de la Brăila, conducând cu 5-1 şi apoi cu 7-3, însă gazdele au revenit rapid, iar la mijlocul primului act era din nou egalitate, 7-7. La cabine s-a intrat tot la egalitate, 18-18, însă CSU Neptun a avut o cădere în primele zece minute ale părţii secunde, când gazdele s-au desprins la 26-18, iar soarta meciului era pecetluită. S-a încheiat 39-29, diferenţă mult prea mare faţă de realitatea din teren. Pentru CSU Neptun au marcat: Sheiko 11g (4x7m), Enescu 5g (2x7m), Iovănescu 4g, Toma şi Roiban - câte 3g, Dincu 2g, Cîrstea 1g.

„Am căzut fizic în repriza secundă, iar Brăila ne-a dominat din acest punct de vedere. Păcat, pentru că făcusem o primă repriză foarte bună, dar victoria gazdelor este meritată. În final am dat posibilitatea şi jucătoarelor mai tinere să evolueze şi m-au convins că merită şi alte şanse“, a declarat antrenorul Florentin Pera.

Celelalte rezultate ale etapei: SCM Craiova - Cetate Deva 33-25, HCM Baia Mare - CSM Ploieşti 26-24, CSM 2010 Bacău - HCM Roman 26-22, CSM Bucureşti - U. Jolidon Cluj 28-31. Partida HC Zalău - Oţelul Galaţi va avea loc miercuri, 7 martie, de la ora 15.30, iar meciul Corona Braşov - Oltchim Rm. Vîlcea se va disputa pe 13 martie. Clasament: 1. Oltchim Rm. Vîlcea 28p, 2. HC Zalău 25p, 3. Oţelul Galaţi 23p (golaveraj: 432-384), 4. U. Jolidon Cluj 23p (464-429), 5. Dunărea Brăila 23p (452-411), 6. Corona Braşov 15p (410-406), 7. CSM Bucureşti 15p (473-487), 8. HC Roman 15p (437-480), 9. HCM Baia Mare 15p (424-479), 10. CSU NEPTUN CONSTANŢA 14p, 11. CSM Ploieşti 12p, 12. CSM Bacău 11p, 13. Cetate Deva 10p, 14. SCM Craiova 6p.