CSU Neptun a ținut în șah campioana timp de o repriză

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 4-a: HCM BAIA MARE - CSU NEPTUN CONSTANȚA 36-23

Sport 12 Septembrie 2014 / 00:00 462 accesări

Plecată la Baia Mare cu doar zece jucătoare și cu antrenorul secund Florin Cazan, CSU Neptun Constanța a lăsat o excelentă impresie în primele 30 de minute în fața campioanei României, în fața căreia a cedat în final cu 36-23 (13-15). Meciul din etapa a 4-a a Ligii Naționale de handbal feminin anunța un simplu antrenament pentru gazde, diferența de buget, lot, valoare și experiență fiind foarte mare. Handbalistele de pe litoral nu s-au lăsat însă impresionate de numele mari pe care le aveau în față, și-au văzut de joc și au condus mai mereu pe tabelă în primele 30 de minute, spre stupefacția suporterilor băimăreni. De altfel, la pauză s-a intrat cu un avans de două goluri pentru Neptun, scor 15-13, însă subțirimea lotului, lipsa de experiență în multe momente și oboseala și-au spus cuvântul. HCM Baia Mare a preluat treptat conducerea, iar în min. 45 avea un avans de patru lungimi, 24-20. Peste alte șase minute, băimărencele răsuflau ușurate, avansul de șapte goluri, 28-21 în min. 51, asigurându-le un final liniștit. Constanța a cedat fizic complet în ultimele zece minute, iar HCM Baia Mare s-a impus cu 36-23. „Am făcut o primă repriză foarte bună, când fetele au ascultat foarte bine toate indicațiile. Când au cedat fizic în partea secundă, s-a făcut și diferența. Este greu să joci cu doar opt jucătoare de câmp împotriva unei echipe ca Baia Mare, care poate schimba liniile la fiecare fază“, a declarat antrenorul secund Florin Cazan. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 9g, Tămaș 7g, Toma 3g, Bărbos și Mărginean - câte 2g.

Celelalte meciuri se vor desfășura după următorul program - sâmbătă: HCM Roman - CSM Cetate Deva (ora 11.00), HC Zalău - CSM Slobozia (ora 11.00), Dunărea Brăila - U. Cluj (ora 15.30, DigiSport 2); duminică: HCM Rm. Vîlcea - CSM Ploiești (ora 11.00), Mureșul Tg. Mureș - Corona Brașov (ora 17.00), CSM București - SCM Craiova (ora 20.00, DigiSport 2). Clasament: 1. HCM Baia Mare 12p, 2. CSM București 9p (golaveraj: 105-62), 3. Corona Brașov 9p (86-58), 4. Dunărea Brăila 9p (98-73), 5. SCM Craiova 6p, 6. HCM Roman 4p, 7. CSU Neptun 3p (99-110), 8. HC Zalău 3p (69-84), 9. Unirea Slobozia 3p (68-85), 10. Cetate Deva 3p (78-96), 11. U. Cluj 2p, 12. HCM Rm. Vâlcea 1p, 13. CSM Ploiești 0p (63-82), 14. Tg. Mureș 0p (70-93).