CSU Neptun, doar egal cu Cetate Deva

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 14-a: CSU NEPTUN CONSTANȚA - CSM CETATE DEVA 22-22

Sport 12 Ianuarie 2015 / 00:00 1138 accesări

CSU Neptun Constanța a încheiat la egalitate, scor 22-22 (11-12), partida disputată duminică, pe teren propriu, cu Cetate Deva, în etapa a 14-a a Ligii Naționale de handbal feminin, prima din retur și, totodată, prima din acest an. A fost însă o partidă în care la rezultatul final au contribuit și arbitrii Radu Iliescu și Doru Manea, ambii din București.

Deva a avut un început mai bun, în care a și condus cu 2-0 și 3-1, dar Tămaș și Mărginean (2) au restabilit egalitatea în min. 10, scor 3-3. Cu un lot superior valoric, Mihaela Senovico aducând un evident plus în jocul hunedorencelor, Deva s-a menținut la conducere până la pauză, dar cea mai mare diferență a fost de doar două lungimi, 8-6, 9-7 și 12-10. După 12-11 pentru Deva la pauză, CSU Neptun a avut o repriză secundă mult mai bună, iar în min. 35 a preluat pentru prima oară conducerea, 15-14, după golul interului Larisa Tămaș. Intervențiile Paulei Vișan, dar și jocul bun al Andreei Enescu în atac au dus Cosntanța la un ecart de trei lungimi în min. 41, 18-15. Din acest moment, însă, partida a fost la discreția... arbitrilor, deciziile mereu împotriva gazdelor oferind șansa oaspetelor de a reveni pe tabelă. Antrenorul principal al Neptunului, Ion Crăciun, a văzut cartonașul roșu în minutul 42, pentru că i-a reproșat unuia dintre arbitri maniera de a fluiera fiecare fază, iar peste cinci minute scorul era din nou egal, 19-19. Se părea că oaspetele vor profita de degringolada din tabăra Neptunului, mai ales că, în min. 53, au preluat, din nou, conducerea, 21-20. Enescu a egalat la 21-21 cu două minute înainte de final, Vișan a apărat aruncarea lui Senocico, iar Alexandra Iovănescu a readus speranțele unei victorii pentru CSU Neptun cu un minut înainte de final, scor 22-21. Din păcate, Deva a obținut o aruncare de la 7 m în ultima secundă a partidei, iar Cartaș a egalat la 22-22. „Echipa a jucat cu multă ambiție, ne-am dăruit pe teren. Diferența a făcut-o maniera de arbitraj. Îmi pare rău să spun lucrul acesta. N-ai voie să judeci diferit aceleași faze. În momentul în care am spus că maniera de arbitraj este criminală, să mă lase să joc pentru că pot câștiga, mi-au arătat roșu. Sunt două puncte pierdute, mai ales după cum s-a desfășurat și jocul. Sunt tare curios să văd ce va scrie observatorul în raportul de joc”, a declarat antrenorul Ion Crăciun.

Celelalte rezultate: CSM București - HC Zalău 28-20, HCM Rm. Vâlcea - CSM Unirea Slobozia 27-19, HCM Roman - U. Cluj 26-24, Mureșul Tg. Mureș - Dunărea Brăila 24-30. Partida HCM Baia Mare - SCM Craiova s-a disputat după închiderea ediției. Meciul Corona Brașov - CSM Ploiești are loc astăzi, de la ora ora 18.00 (Digi Sport 2). Clasament: 1. HCM Baia Mare 36p, 2. CSM București 35p, 3. SCM Craiova 33p, 4. Corona Brașov 32p, 5. HCM Roman 26p, 6. Dunărea Brăila 24p, 7. CSM Ploiești 18p, 8. HCM Rm. Vâlcea 17p, 9. Zalău 16p, 10. Cetate Deva 14p, 11. Unirea Slobozia 11p, 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 10p, 13. U. Cluj 8p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.