CSU Neptun, eliminată la loviturile de departajare în Cupa României

Handbal feminin

Sport 17 Februarie 2019 / 17:11 649 accesări
Handbalistele constănțene nu au putut repeta la Slobozia victoria din campionat

Duminică, la Slobozia, în 16-imile de finală ale Cupei României la handbal feminin, echipa HCM Slobozia a eliminat formația CSU Neptun Constanța, după executarea loviturilor de departajare. Handbalistele constănțene au condus la pauză cu 14-13, iar la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 26-26. A fost un meci extrem de disputat, în care jucătoarele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au condus cu 11-7 și 13-9 în prima repriză, iar în final au avut mai mereu câte un gol avantaj, însă au fost egalate, gazdele obținând calificarea în optimile de finală ale competiției, 5-4 la loviturile de departajare.

Golurile echipei constănțene au fost înscrise de Gabriela Moldoveanu 12, Ana Oprică 7, Andreea Pintilie 4, Diana Mada 2 și Andreea Ciucanu 1. La loviturile de departajare au marcat Pintilie, Stănciulescu, Ciucanu și Oprică, însă au ratat Moldoveanu și Oprică.

În etapa a 16-a din Divizia A, programată duminică, 3 martie, CSU Neptun va juca pe teren propriu, urmând să întâlnească pe HC Dunărea Brăila DivA.