CSU Neptun, înfrângere categorică la Baia Mare

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 12-a: HCM BAIA MARE - CSU NEPTUN CONSTANŢA 31-17

Sport 18 Ianuarie 2014 / 00:00 810 accesări

După două rezultate pozitive, 19-17 cu HCM Rm. Vîlcea (pe teren propriu) şi 23-23 cu CSM Ploieşti (în deplasare), echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa a suferit, vineri seară, prima înfrângere din acest an. CSU Neptun a cedat categoric, scor 17-31 (7-13), pe terenul liderului HCM Baia Mare, după un meci în care handbalistele pregătite de Ion Crăciun şi Florin Cazan au terminat benzina încă după primele 20 de minute. Constanţa s-a apropiat la 7-10 - în min. 26, însă gazdele şi-au dublat avantajul până la pauză, scor 13-7, pentru ca în următoarele 30 de minute diferenţa să crească în mod constant. Neptunul a găsit cu greu drumul spre poarta adversă, primind în schimb gol la aproape fiecare acţiune a băimărencelor. Vicecampioana României s-a distanţat la 21-11, apoi la 24-12 şi 29-14 - în min. 54, câştigând în final cu 31-17. Pentru CSU Neptun au marcat Tiron 6g, Tămaş, Sheiko şi Toma - câte 3g şi Ionescu 2g.

Restul partidelor au loc după următorul program - sâmbătă: CSM Ploieşti - HCM Rm. Vîlcea (ora 11.00), HCM Roman - U. Jolidon Cluj (ora 14.00, Digi Sport 1), HC Zalău - SCM Craiova (ora 15.30, Digi Sport 1); duminică: CSM Cetate Deva - Corona Braşov (ora 11.00, Digi Sport 1), CSM Bucureşti - HC Dunărea Brăila (ora 18.00, Digi Sport 2).

Clasament: 1. HCM Baia Mare 33p, 2. Corona Braşov 28p, 3. Dunărea Brăila 22p, 4. U. Jolidon Cluj 21p, 5. HCM Roman 19p, 6. HC Zalău 18p, 7. CSM Bucureşti 16p, 8. SCM Craiova 15p, 9. Cetate Deva 9p, 10. CSU NEPTUN CONSTANŢA 7p, 11. CSM Ploieşti 4p (265-327), 12. HCM Rm. Vîlcea 2p.