CSU Neptun, înfrângere nemeritată la Rm. Vâlcea

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 6-a: HCM RM. VÂLCEA - CSU NEPTUN CONSTANȚA 27-26

Sport 22 Septembrie 2014 / 00:00 607 accesări

CSU Neptun Constanța a pierdut, ieri, un nou meci în Liga Națională de handbal feminin, scor 26-27 (15-10), în deplasare, cu HCM Rm. Vâlcea, în etapa a 6-a. O partidă pe care CSU Neptun a dominat-o pe teren, dar pe care nu a reușit să o și câștige. Lipsa de experiență, subțirimea lotului, ratările din partea secundă și, nu în cele din urmă, prestația jalnică a arbitrelor Alina Muntean și Mirabela Turdean, din Tg. Mureș, au contribuit la rezultatul înregistrat după cele 60 de minute. Neptunul a condus din start, 5-1, apoi 6-5, pentru ca Rm. Vâlcea, pregătită de Dumitru Muși, să restabilească egalitatea, scor 8-8. După primele 30 de minute, Constanța a fost cea care a intrat la cabine în avantaj, scor 15-10, diferență ce părea liniștitoare în actul secund. Handbalistele de pe litoral au condus și cu șase goluri, 18-12, dar problemele enumerate mai sus au făcut ca, treptat, HCM Rm. Vâlcea să reintre în meci și să restabilească egalitatea cu opt minute înainte de final. S-a încheiat 27-26 pentru Rm. Vâlcea, rezultat în urma căruia antrenorul Ion Crăciun a răbufnit la adresa arbitrilor și a observatorului Viorel Ciucan (București). „Știm că nu avem suficiente jucătoare, că nu avem experiență, dar mai știm că noi ne jucăm în fiecare meci șansele pe teren. Federația, Comisia de Arbitri, care face delegările, nu țin cont de noi, pentru că arbitrii își bat pur și simplu joc de noi. Ar fi trebuit să câștigăm și șapte contra nouă, pentru că am ratat din situații clare, dar este greu când ești tocat fază cu fază. Orice intervenție a mea era taxată de către observator, care transmitea arbitrilor să îmi acorde două minute, în timp ce antrenorul gazdelor nu era nici măcar avertizat”, a declarat Ion Crăciun. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 6g, Tămaș și Ivan - câte 5g, Toma 4g, Mărginean 3g, Bărbos 2g, Bokaric 1g.

Rezultate înregistrate în celelalte partide ale etapei: Mureșul Tg. Mureș - HCM Baia Mare 21-41, CSM București - CSM Cetate Deva 36-25, Dunărea Brăila - CSM Ploiești 34-20, HC Zalău - SCM Craiova 22-25, Unirea Slobozia - U. Cluj 29-25. Partida HCM Roman - Corona Brașov va avea loc astăzi (ora 18.00, Digi Sport 2). Clasament: 1. CSM București 18p (golaveraj: 197-123), 2. HCM Baia Mare 15p (199 - 142), 3. Corona Brașov 15p (148-104), 4. Dunărea Brăila 15p (181-146), 5. SCM Craiova 12p (130-134), 6. HCM Roman 10p (120-113), 7. HC Zalău 9p (159-162), 8. Slobozia 9p (149-163), 9. HCM Rm. Vâlcea 8p (147-147), 10. Cetate Deva 4p (156-189), 11.CSU NEPTUN CONSTANȚA 3p (139-157), 12. U. Cluj 2p (165-202), 13. CSM Ploiești 0p (124-171), 14. Mureșul Tg. Mureș 0p (134-195).