CSU Neptun, înfrângere onorabilă la Brăila

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 8-a: HC DUNĂREA BRĂILA - CSU NEPTUN CONSTANȚA 31-28

Sport 03 Octombrie 2014 / 00:00 667 accesări

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanţa, pregătită de Ion Crăciun și Florin Cazan, a continuat seria meciurilor împotriva echipelor de top din Liga Naţională, evoluând ieri în fieful medaliatei cu bronz din sezonul trecut, Dunărea Brăila, într-o partidă din etapa a 8-a a Ligii Naționale. În ciuda unei evoluţii foarte bune în prima repriză, gruparea de pe litoral a cedat, în final, cu 28-31. Constănţencele au avut un start curajos de partidă şi au stat aproape de gazde, ba chiar au preluat conducerea în min. 13, 6-5. Mult mai experimentate, brăilencele au trecut din nou la conducere, 11-9 în min. 24, dar oaspetele au restabilit rapid egalitatea, punctând pe contraatac. Finalul primei reprize a aparţinut în totalitate Dunării, care a punctat de trei ori şi a intrat la cabine în avantaj, 14-11. Constănţencele au părut să piardă ritmul în debutul reprizei secunde, când s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de pe tabela de marcaj, 24-17, în min. 44, dar au reintrat în joc şi chiar le-au dat emoţii gazdelor, apropiindu-se la doar trei lungimi, 29-26, în min. 57. A fost însă prea târziu, iar Dunărea Brăila s-a impus cu 31-28 şi CSU Neptun a rămas cu un singur succes în acest sezon. Pentru constănţence au marcat: Enescu 10, Tămaş 9, Ivan 6, Mărginean 1, Bokaric 1 şi Orşivschi 1.

Celelalte rezultate ale etapei: HCM Rm. Vâlcea - HCM Baia Mare 22-31, CSM București - ASC Corona Brașov 25-19, Mureșul Tg. Mureș - HCM Roman 22-27, HC Zalău - Cetate Deva 27-22, Unirea Slobozia - CSM Ploiești 18-26, U. Cluj - SCM Craiova 21-25.

Clasament: 1. HCM Baia Mare 21p (golaveraj: 256-179), 2. SCM Craiova 21p (175-148), 3. CSM București 20p, 4. Corona Brașov 19p, 5. Dunărea Brăila 18p, 6. HCM Roman 14p, 7. HC Zalău 12p, 8. Slobozia 9p, 9. HCM Rm. Vâlcea 8p, 10. Cetate Deva 7p, 11. CSM Ploiești 6p, 12. U. Cluj 5p, 13. CSU NEPTUN CONSTANȚA 3p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.