CSU Neptun, învinsă categoric la Bucureşti

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 2-a: CSM BUCUREŞTI - CSU NEPTUN 30-19

Sport 16 Septembrie 2013 / 00:00 500 accesări

CSU Neptun Constanţa a înregistrat un nou eşec în Liga Naţională de handbal feminin, fiind învinsă, scor 30-19 (14-10), în partida din deplasare cu CSM Bucureşti. Meciul, contând pentru etapa a doua a Ligii Naţionale, a stat sub semnul echilibrului doar în primele zece minute, când tinerele jucătoare ale Constanţei erau conduse doar cu 5-4. Treptat însă, speranţele jucătoarelor de la malul mării au început să fie spulberate de o formaţie gazdă mult mai experimentată. După 14-10 la pauză pentru CSM Bucureşti, diferenţa a început să crească rapid, pe fondul mai multor perioade de ineficacitate din tabăra Neptunului. Chiar dacă Nica şi Petrescu au încercat să ofere puţină încredere coechipierelor prin intervenţiile avute, în atac s-au irosit foarte multe mingi. CSM Bucureşti s-a impus în final la unsprezece goluri diferenţă, 30-19, obţinând primele trei puncte, în timp ce Neptunul ocupă ultimul loc în clasament. „În acest moment, atât poate această echipă. Avem foarte mult de muncă, însă ştim de unde plecăm şi încercăm să recuperăm din mers. Valoarea lotului este destul de redusă. Când gazdele au luat o anumită diferenţă pe tabelă, echipa a căzut şi psihic“, consideră antrenorul Ion Crăciun.

Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 4g, Ionescu 3g, Sheiko, Toma, Vasiliu, Zlăvog şi Arfir - câte 2g, Tiron şi Mărginean - câte 1g.

Rezultatele complete al etapei: HCM Roman - HC Dunărea Brăila 20-16, CSM Bucureşti - CSU Neptun Constanţa 30-19, Cetate Deva - CSM Ploieşti 36-21. Partidele HC Zalău - Jolidon Cluj 22-24 şi Corona Braşov - SCM Craiova 38-28 au avut loc vineri. Meciul HCM Baia Mare - HCM Rm. Vâlcea va avea loc pe 18 septembrie.