CSU Neptun, învinsă la Craiova

Handbal (f) / Liga Națională, etapa a 12-a: SCM CRAIOVA - CSU NEPTUN CONSTANȚA 29-24

Sport 10 Noiembrie 2014 / 00:00 715 accesări

CSU Neptun Constanța nu a reușit să producă surpriza în etapa a 12-a a Ligii Naționale de handbal feminin, fiind învinsă aseară, în deplasare, scor 29-24 (15-9), de revelația turului, SCM Craiova. Susținută de 2.500 de spectatori, formația pregătită de Aurelian Roșca a condus în permanență pe tabela de marcaj, CSU Neptun reușind doar să păstreze o diferență rezonabilă pe parcursul celor 60 de minute. De la 2-2 în min. 3, Craiova s-a desprins la 8-4 în min. 16. diferență consemnată și șase minute mai târziu, 11-7, pentru ca, la pauză, diferența să fie de șase goluri, 15-9 pentru oltence. Constanța a revenit la patru goluri în min. 36, 17-13, însă aceasta a fost diferența minimă consemnată până la finalul întâlnirii. După 24-20 în min. 51, SCM Craiova s-a impus fără emoții, scor 29-24. „Am greșit mult pe atac și ne-au taxat pe contraatac. Apărarea a funcționat bine pe pozițional, dar diferența au făcut-o contraatacurile. O primă repriză mai slabă și pentru interi, care abia în actul secund au punctat mai des de la 9 metri”, a declarat antrenorul secund al echipei constănțene, Florin Cazan. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu 7g, Toma 5g, Tămaș 4g, Ivan 3g, Bokaric 2g, Iovănescu, Bărbos și Mărginean - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: Unirea Slobozia - HCM Baia Mare 21-33, Dunărea Brăila - HCM Rm. Vîlcea 27-26, HC Zalău - HCM Roman 24-17, CSM Ploiești - CSM Cetate Deva 28-23, U. Cluj - Corona Brașov 24-35, Mureșul Tg. Mureș - CSM București 18-26. Clasament: 1. HCM Baia Mare 33p (golaveraj: 373-266), 2. SCM Craiova 33p (278-236), 3. CSM București 29p* (340-242), 4. Corona Brașov 29p (350-266), 5. Brăila 21p, 6. Roman 20p, 7. Zalău 16p, 8. CSM Ploiești 15p, 9. Slobozia 12p, 10. Rm. Vîlcea 11p, 11. Deva 10p, 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 9p, 13. Cluj 8p, 14. Tg. Mureș 0p. (*echipa CSM București a fost penalizată cu un punct - nerespectare regulament).