CSU Neptun nu a rezistat în faţa Clujului

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 18-a: U. JOLIDON CLUJ - CSU NEPTUN CONSTANŢA 31-21

Sport 20 Februarie 2014 / 00:00 660 accesări

Deşi spera într-un nou meci bun, care să-i aducă şi un rezultat pe măsură, CSU Neptun Constanţa a cedat, scor 21-31 (11-15), jocul susţinut aseară, în deplasare, cu Universitatea Jolidon Cluj, în etapa a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Handbalistele constănţene au început bine partida, fără a fi intimidate de mult mai experimentatele lor adversare, şi au reuşit să pună multe probleme în prima repriză. Mai exact, în primele 25 de minute, perioadă în care gazdele nu au reuşit să se desprindă deloc pe tabelă. A fost suficientă o ratare de la 7m, urmată de două goluri venite rapid din partea gazdelor, iar Neptunul a clacat. După 15-11 la pauză, Clujul s-a desprins la 18-11 în debutul părţii secunde, iar până la final, Constanţa nu a mai avut puterea să ofere o replică pe măsură. Jolidon s-a impus cu 31-21, un succes conturat în special de diferenţa de experienţă. Pentru CSU Neptun au înscris: Tiron 5g, Sheiko şi Enescu - câte 3g, Ionescu, Tămaş, Toma şi Mărginean - câte 2g, Moţei şi Strahan - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei - marţi: HC Zalău - HCM Baia Mare 21-33; ieri: SCM Craiova - HCM Rm. Vîlcea 23-22, Cetate Deva - Dunărea Brăila 24-25, Corona Braşov - CSM Ploieşti 35-20, HCM Roman - CSM Bucureşti 27-20. Clasament: 1. HCM Baia Mare 51p, 2. Corona Braşov 46p, 3. HCM Roman 34p, 4. Dunărea Brăila 32p, 5. U. Jolidon Cluj 30p, 6. HC Zalău 28p, 7. CSM Bucureşti 25p, 8. Cetate Deva 21p, 9. SCM Craiova 20p, 10. CSU NEPTUN CONSTANŢA 14p, 11. CSM Ploieşti 10p, 12. HCM Rm. Vâlcea 3p.