CSU Neptun, o victorie şi un eşec la Cupa Brăilei

Handbal feminin

Sport 31 August 2012 / 00:00 476 accesări

Divizionara A de handbal feminin CSU Neptun Constanţa a disputat, ieri, două partide în turneul amical Cupa Brăilei, organizat de formaţia Dunărea din localitate. În primul joc, constănţencele au întâlnit o altă reprezentantă a Diviziei A, Universitatea Ştiinţa Bucureşti, pe care au învins-o chiar mai clar decât o arată scorul, cu 29-16 (17-5). Un meci la discreţia tinerei formaţii constănţene, antrenorii având posibilitatea de a rula în partea secundă toate cele 13 jucătoare avute la dispoziţie. Pentru echipa constănţeană au marcat: Drăguţ 7g, Toma 6g, Sheiko 4g, Ionescu 4g, Zlăvog 3g, Mărginean şi Strahan - câte 2g şi Ciuică 1g.

A doua partidă a zilei de ieri a adus în faţa formaţiei constănţene pe Dunărea Brăila, una dintre cele mai bune echipe din Liga Naţională. Gazdele s-au impus cu 28-20 (16-9), dar Neptunul a oferit, cu mici excepţii, o replică viguroasă. De altfel, diferenţa s-a făcut în ultimele zece minute ale primei reprize, când Dunărea s-a distanţat de la 11-8 la 14-8, iar la cabine a intrat cu un avans de şapte goluri, 16-9. „O partidă foarte bună de pregătire, mai ales că noi nu prea am avut jocuri amicale de la reluarea pregătirilor. Am văzut cum stăm şi fizic şi tactic“, a declarat antrenorul secund al Neptunului, Florin Cazan. Au marcat pentru CSU Neptun: Drăguţ 6g, Sheiko, Arfir şi Dorcu - câte 3g, Rusali, Ionescu, Zlavog, Toma şi Strahan - câte 1g.

Astăzi, în ultima zi a turneului, CSU Neptun va juca, de la ora 9.30, cu CSM Unirea Slobozia.