CSU Neptun s-a impus în derb-yul de la Bucureşti

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 6-a: ASC ŞCOALA 181 BUCUREŞTI - CSU NEPTUN CONSTANŢA 31-33

Sport 15 Octombrie 2012 / 00:00 624 accesări

CSU Neptun Constanţa, principala candidată la promovare din Seria A a Diviziei A la handbal feminin, şi-a respectat statutul şi s-a impus ieri, în deplasare,în derby-ul echipelor neînvinse în primele cinci runde, 33-31 cu ASC Şcoala 181 Bucureşti, în etapa a 6-a. Constănţencele nu au avut însă o misiune uşoară, reuşind să se impună abia pe finalul întâlnirii. Prima repriză a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere pe tabela de marcaj, iar la cabine s-a intrat la egalitate, 17-17. Mult mai experimentate, elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au pus stăpânire pe joc la reluare şi s-au distanţat la trei goluri la jumătatea reprizei secunde. În ultimele minute, bucureştencele au forţat, dar nu au reuşit să recupereze, astfel că CSU Neptun a obţinut cele două puncte şi s-a instalat în fotoliul de lider al clasamentului Seriei A, cu punctaj maxim. Pentru CSU Neptun au marcat Drăguţ 10 goluri, Arfir 7g, Rusali 7g, Mărginean 5g, Sheiko 2g şi N. Rusu 2g, în timp ce principalele marcatoare de la gazde au fost Cioca 8g, Chiricuţă 7g şi Gavrilă 6g.

„Ne-a fost un pic teamă de acest meci, dar experienţa fetelor noastre, care au evoluat în Liga Naţională, şi-a spus cuvântul. Mai sunt câteva meciurile grele în acest sezon, la Buzău şi Slobozia, dar am trecut de un hop important. Jucătoarele au arătat că au forţă şi valoare şi nu degeaba trag la promovare”, a spus directorul executiv al grupării de pe litoral, Paul Alexe.