CSU Neptun şi-a asigurat prezenţa în Liga Naţională

Handbal (f) / Turneu de menţinere-promovare în LN CSU NEPTUN - HM BUZĂU 24-23

Sport 04 Iunie 2014 / 00:00 923 accesări

CSU Neptun Constanţa a obţinut o nouă victorie la turneul de menţinere-promovare în Liga Naţională de handbal feminin care se desfăşoară la Sibiu, învingând, scor 24-23 (14-10), pe HM Buzău. După 29-20 în prima zi cu HC Alba Sebeş, handbalistele de pe litoral au întâlnit, ieri, o altă formaţie venită din Divizia A, HM Buzău. Învinse în primul meci de CSM Ploieşti, buzoiencele îşi jucau ultima şansă la acest turneu, lucru ce s-a văzut în special în ultimele 30 de minute. Prima parte a întâlnirii a fost dominată de formaţia constănţeană, care a intrat la pauză cu un avans ce părea liniştitor, 14-10. Treptat însă, miza jocului şi oboseala şi-au spus cuvântul, iar HM Buzău a reuşit să restabilească egalitatea cu opt minute înainte de final, scor 20-20. Echilibrul s-a păstrat până în ultimul minut, scor 23-23, dar Neptunul a fructificat ultimul atac al partidei prin Bianca Tiron, care a înscris pentru 24-23 şi a adus o victorie ce asigură matematic prezenţa Constanţei în Liga Naţională şi în campionatul următor. Tot ieri, într-un alt meci de la Sibiu, CSM Ploieşti - HC Alba Sebeş 25-22. Pentru CSU Neptun au marcat: Sheiko şi Tiron - câte 5g, Orsivschi şi Mărginean - câte 3g, Ionescu, Tămaş, Toma şi Enescu - câte 2g.

FAVORITE ŞI CU CSM PLOIEŞTI Astăzi, de la ora 11.00, CSU Neptun Constanţa va disputa ultima partidă din cadrul turneului de la Sibiu, de la ora 11.00 urmând să întâlnească pe CSM Ploieşti. O formaţie pe care a învins-o în două dintre cele patru meciuri directe din acest sezon, celelalte două partide încheindu-se la egalitate. Un avantaj moral al fetelor pregătite de Ion Crăciun şi Florin Cazan, care, în cazul unui nou succes, vor încheia pe prima poziţie acest turneu. Indiferent însă de deznodământul întâlnirii, CSU Neptun şi CSM Ploieşti vor evolua şi în noul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. În cealaltă partidă de astăzi, HC Alba Sebeş va întâlni pe HM Buzău (ora 13.00).