CSV 2004 Tomis a câştigat lejer şi la Sibiu

Volei (f) / DA1, etapa a 16-a: CSM SIBIU - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 14 Februarie 2011 / 00:00 568 accesări

Sâmbătă, la Sibiu, CS Volei 2004 Tomis Constanţa a obţinut a cincea victorie consecutivă cu 3:0 în acest retur de campionat, în faţa echipei locale CSM CSŞ Terezianum. Meciul a contat pentru etapa a 16-a a Diviziei A1 la volei feminin, în urma căreia constănţencele au rămas pe locul 2 în clasament, la un punct în urma liderului Ştiinţa Bacău, care şi-a adjudecat cu 3:0 derby-ul cu Unic Piatra Neamţ, jucat în deplasare. Şi etapa viitoare de campionat programează un derby. Miercuri, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor din Constanţa, “sirenele” vor primi vizita ocupantei poziţiei a patra, Dinamo Romprest Bucureşti.

Formaţia din Sibiu, ocupanta ultimei poziţii în clasament, a făcut faţă doar în ultimul set echipei din Constanţa, scorul pe seturi fiind edificator: CSM - CSV 2004 Tomis 0:3 (9:25, 11:25, 20:25). „Meciul a fost uşor pentru noi, şi rezultatul spune asta. A fost o repetiţie reuşită înaintea meciului cu Dinamo. Cât despre ultimul set, aşa se întâmplă când adversarul nu îţi opune rezistenţă, te mai relaxezi”, a declarat Constantin Alexe, antrenorul secund al formaţiei constănţene. „A fost un meci uşor în principiu, pe care noi ni l-am făcut greu în ultimul set, când le-am permis adversarelor să ajungă până la punctul 20. Nu ne-a surprins cu nimic echipa din Sibiu, de vină a fost relaxarea noastră”, a adăugat Diana Neaga, coordonatoarea echipei de pe Litoral. „În primele două seturi echipa noastră a jucat foarte bine. Apoi, a apărut o cădere în joc, s-au înmulţit erorile şi adversarele au profitat. Nu avem voie să jucăm aşa în meciurile cu formaţii mai puternice”, a spus bulgăroaica Emiliya Nikolova, universalul echipei constănţene. Pentru CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe) au evoluat: Neaga - Nikolova, Gavrilescu, Butnaru, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Viviane, Vîlcu, Trică şi Bobi).

Celelalte rezultate din etapa a 16-a: Dinamo Bucureşti - Pro Volei Botoşani 3:0 (25:13, 25:23, 25:13); U. Cluj - CSU Tg. Mureş 0:3 (22:25, 20:25, 14:25); Unic LPS Piatra Neamţ - Ştiinţa Bacău 0:3 (21:25, 17:25, 17:25); CSM Bucureşti - CSM Lugoj 1:3 (21:25, 15:25, 25:21, 18:25). SCM U Craiova a stat.