CSV 2004 Tomis a cîştigat turneul de la Tg. Mureş

Sport 05 Octombrie 2009 / 00:00 430 accesări

Vicecampioana României la volei feminin, CS Volei 2004 Tomis Constanţa, şi-a asigurat un moral bun înaintea debutului în Divizia A1, programat sîmbătă. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au cîştigat turneul de la Tg. Mureş, după două victorii categorice: 3-0 (25-21, 25-20, 25-21) cu CSU Metal Galaţi - în semifinale, sîmbătă şi 3-0 (25-17, 25-20, 25-19) cu SCM U. Craiova - în finală, ieri. Fără două dintre achiziţii, sîrboaica Suzana Cebic şi poloneza Milena Sadurek, campioana României, CSU Metal Galaţi, s-a văzut pentru a doua oară învinsă într-o partidă amicală de CSV 2004 Tomis, în timp ce al doilea loc din finală a fost adjudecat de SCM U. Craiova, care a trecut cu 3-2 de Ştiinţa Bacău. Sîmbătă seara, lotului constănţean i s-a alăturat şi ultima achiziţie, Ivana Plchotova, jucătoarea fiind titulară în finala cu SCM U. Craiova, cîştigată de constănţence, tot cu 3-0 (25-17, 25-20, 25-19). Pentru CSV 2004 Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Gavrilescu-Cîrstoiu, Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero; au mai jucat: Cucu, Vîlcu şi Pristavu. „A fost un turneul util pentru noi, mai ales că a avut loc înainte de debutul campionatului. S-a verificat potenţialul jucătoarelor şi pot spune că toate echipele s-au autodepăşit”, a declarat directorul tehnic al Tomisului, Costinel Stan. Poziţia a treia a fost ocupată de CSU Metal Galaţi, care a trecut, cu 3-0, de Ştiinţa Bacău, în finala mică. În cadrul festivităţii de premiere au fost desemnate şi cele mai bune jucătoare ale turneului, Mira Topic adjudecîndu-şi trofeul pentru cel mai bun trăgător. În drumul spre casă, voleibalistele constănţene vor face astăzi un popas la Bucureşti, acolo unde, de la ora 12.00, vor susţine o partidă amicală, urmînd să întîlnească formaţia VC Klek (Serbia), ocupanta poziţiei a doua la Cupa Balcanică.