CSV 2004 Tomis a părăsit Cupa României

Volei (f) / Cupa României, semifinale, manşa retur: Dinamo Bucureşti - CSV 2004 Tomis Constanţa 3-1

Sport 05 Martie 2009 / 00:00 653 accesări

Parcursul formaţiei feminine CS Volei 2004 Tomis Constanţa în Cupa României s-a încheiat ieri, în Sala “Extreme” din Bucureşti, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe ratînd calificarea în ultimul act al întrecerii, după o nouă înfrîngere în faţa celor de la Dinamo, după 2-3 la Constanţa. Decise să întoarcă rezultatul nefavorabil din tur, voleibalistele constănţene nu au rezistat în faţa unei echipe ce a ştiut să speculeze fiecare greşeală, Dinamo respirînd pentru a doua oară consecutiv aerul finalei, după ce s-a impus cu 3-1 (17-25, 25-23, 25-18, 25-12). Tomis a început excelent întîlnirea de care atîrna ultima şansă la calificare, dominîndu-şi adversara categoric în primul set, adjudecat cu 25-17. Şi cel de-al doilea parţial a fost unul controlat aproape în întregime de oaspete, însă dinamovistele au apăsat pe acceleraţie exact cînd au avut nevoie şi au preluat conducerea pe final, 23-22. Tomisul a reuşit să anuleze o primă minge de set a gazdelor, dar setul s-a încheiat în favoarea gazdelor, 25-23, după ce arbitrul de scaun, Silvian Lungu, a considerat în afara terenului de joc o minge trimisă de Tammy Mahon. Căzute psihic, voleibalistele constănţene nu au mai reuşit să ţină piept unei adversare ce a făcut legea în următoarele două seturi, 25-18 şi 25-12, greşelile la preluare şi lipsa blocajului fiind fatale Tomisului. „Dorinţa noastră era de a cîştiga, dar nu am mai putut să ne mobilizăm ca la început după cel de-al doilea set. Cred că şi acea minge trimisă de mine în finalul celui de-al doilea set a fost în teren, dar nu cred că arbitrul a influenţat rezultatul. Noi trebuia să ne facem jocul nostru”, a declarat Tammy Mahon la finalul întîlnirii.

Au evoluat - Dinamo (antrenor Marian Constatin): Szekelyova - Dugandzic, Sokolova, Hatinova, Marcovici, Hîncu şi Cigic - libero (au mai jucat: Neaga şi Radu). CSV 2004 Tomis (antrenor Aleksandar Boskovic): Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu, Bobi, Strîmbu şi Necula). Au arbitrat: Silvian Lungu şi Cornel Malaxia (ambii din Bucureşti). La fel ca şi în ediţia precedentă a Cupei României, Dinamo Bucureşti va da piept în finală cu CSU Metal Galaţi, care s-a impus ieri, la Piatra Neamţ, cu 3-0 în faţa Unicului.