CSV 2004 Tomis a pierdut duelul cu Dinamo

Volei (f) / DA1-19: Dinamo Bucureşti - CSV 2004 Tomis Constanţa 3-0

Sport 23 Februarie 2009 / 00:00 651 accesări

Cea mai importantă partidă din acest retur de campionat pentru CS Volei 2004 Tomis a adus prima înfrîngere din acest retur pentru gruparea constănţeană, care a cedat sîmbătă, la Bucureşti, tocmai în faţa principalei sale adversare în lupta pentru poziţia a doua, Dinamo. În partida din etapa a 19-a a Diviziei A1 la volei feminin, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au cedat cu 0-30 (21-25, 18-25, 24-26) în faţa vicecampionei României, Dinamo Bucureşti. Voleibalistele constănţene au început slab meciul, nenumăratele greşeli ducînd repede scorul la 2-0 la seturi pentru gazde, după 25-21 şi 25-18. Tomis a dat semne că poate prelungi întîlnirea în cel de-al treilea parţial, după ce a condus cu 17-6 şi 18-8, însă greşelile au reapărut în tabăra constănţeană, iar gazdele nu au ezitat să pună capăt partidei după ce şi-au adjudecat setul cu 26-24. “Am jucat foarte prost. Practic nu am existat într-o partidă care era foarte importantă pentru noi. Un singur set cîştigat cu Dinamo ne-ar fi asigurat liniştea poziţiei a doua înainte de play-off”, a spus, dezamăgit, la finalul partidei, Constantin Ferenţi, directorul executiv al Tomisului. Cele două formaţii se vor reîntîlni miercuri, de la ora 15.00, într-o nouă partidă extrem de importantă, la Constanţa fiind programată manşa tur din semifinala Cupei României. Pentru Tomis au evoluat: Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu, Bobi şi Necula).

Celelalte rezultate ale etapei: Rapid Bucureşti - CSU Metal Galaţi (s-a jucat la Galaţi) 0-3; Unic Piatra Neamţ - CSM Lugoj 3-0; SCM U. Craiova - Dacia Mioveni 0-3; Penicilina Iaşi - CSU Tg. Mureş 3-0; CSM Sibiu - Ştiinţa Bacău 0-3.