CSV 2004 Tomis a pierdut duelul cu gălăţencele

Volei (f) / Al treilea turneu al locurilor 1-4 din DA1: CSV 2004 TOMIS - CSU METAL GALAŢI 0:3

Sport 17 Aprilie 2010 / 00:00 661 accesări

Şansele de a cuceri primul titlu naţional din istoria clubului par să se reducă pentru CS Volei 2004 Tomis Constanţa, care a cedat, vineri seară, în duelul cu CSU Metal, scor 0:3 (21:25, 22:25, 20:25), în prima partidă a turneului de la Galaţi. Voleibalistele constănţene nu au reuşit să întrerupă seria impresionantă de victorii obţinute pe propriul teren de gălăţence, deşi erau condamnate la un rezultat pozitiv pentru a recupera din diferenţa faţă de ocupantele primei poziţii. Punctul nevralgic al constănţencelor a fost preluarea, dar şi proasta gestionare a situaţiilor din finalurile de seturi. Tomis a început bine întâlnirea, conducând în primul set chiar şi cu 14:10. Galaţiul a revenit însă pe final de set, preluând conducerea pe tabela de marcaj, după ce Alajbeg a zdruncinat serios preluarea constănţeană. Căzute psihic, constănţencele nu au intrat prea bine în setul secund, gazdele reuşind să îşi creeze un avantaj de patru puncte, 12:8, anulat însă de constănţence la 17:17. Din păcate, finalul setului a aparţinut din nou voleibalistelor pregătite de Zoran Terzic, care s-au distanţat la 2:0 la seturi. CSV 2004 Tomis a încercat să prelungească soarta partidei în al treilea set, dar greşelile din tabăra constănţeană au fost principalul adversar. „Nu s-au terminat astăzi şansele noastre la titlu, mai avem cinci meciuri şi luptăm în continuare. Astăzi am pierdut meciul din cauza lipsei de concentrare de pe finalurile de set”, a declarat antrenorul CSV 2004 Tomis, Constantin Alexe. Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, a mai jucat: Pristavu; CSU Metal: Miclea - Mureşan, Onyejekwe, Golubovic, Tocko (cpt.), Alajbeg şi Cebic - libero, a mai jucat: Borovinsek. În prima partidă din turneul de la Galaţi: Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău 3:0 (25:20, 25:21, 25:19).

Celelalte partide din turneul de la Galaţi - sâmbătă: Bacău - Constanţa (ora 16.30), Galaţi - Dinamo (ora 19.00); duminică: Constanţa - Dinamo (ora 16.30), Galaţi - Bacău (ora 19.00).

Rezultate în turneul locurilor 5-8 (la Craiova) - vineri: Penicilina Iaşi - Unic Piatra Neamţ 0:3; SCM U. Craiova - CSU Tg. Mureş 3:1. Programul partidelor - sâmbătă, ora 16.00: Tg. Mureş - Piatra Neamţ; ora 18.30: Craiova - Iaşi; duminică, ora 14.00: Iaşi - Tg. Mureş; ora 16.30: Piatra Neamţ - Craiova. Clasament: 5. Craiova 23p, 6. Piatra Neamţ 20p (setaveraj: 26:22), 7. Iaşi 20p (25:26), 8. Tg. Mureş 15p. Rezultate în turneul locurilor 9-12 (la Sibiu) - vineri: U. Cluj - CSM Focşani 3:0; CSM Sibiu - IOR Bucureşti 3:0. Programul celorlalte partide: -sâmbătă, ora 11.30: Focşani - IOR; ora 14.00: Cluj -Sibiu; duminică, ora 12.30: IOR - Cluj; ora 15.00: Sibiu - Focşani. Clasament: 9. Cluj 22p, 10. Sibiu 21p; 11. IOR 20p, 12. Focşani 15p.

Clasament turneu locurile 1-4

1. Dinamo Bucureşti 13 9 4 30:20 22

2. CSU Metal Galaţi 13 9 4 29:20 22

3. CSV 2004 TOMIS 13 7 6 27:21 20

4. Ştiinţa Bacău 13 1 12 12:37 14