CSV 2004 Tomis a rămas neînvinsă

Volei (f) / DA1, etapa a 9-a: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - CSU MEDICINA TG. MUREŞ 3:0

Sport 06 Decembrie 2010 / 00:00 621 accesări

CS Volei 2004 Tomis Constanţa, ca şi CVM Tomis, a înregistrat, sâmbătă, al nouălea succes consecutiv în acest campionat şi conduce detaşat în clasamentul Diviziei A1 la volei feminin. Indiferent de rezultatul ultimului meci din prima jumătate a campionatului, programat în etapa viitoare la Bacău, formaţia pregătită de Darko Zakoc şi Constantin Alexe este campioana turului! În etapa a 9-a, Gavrilescu şi compania au avut ceva probleme doar în setul al doilea al partidei de pe teren propriu cu CSU Medicina Tg. Mureş, când oaspetele au condus până la 22:20, graţie unui joc foarte bun pe atac reuşit de Salaoru, însă nu au avut forţă pentru mai mult. Scorul final spune totul despre diferenţa de valoare dintre echipe: Constanţa - Tg. Mureş 3:0 (25:13, 25:23, 25:13). Pentru CSV 2004 Tomis urmează acum confruntarea din manşa tur a 16-imilor de finală ale Cupei CEV, împotriva echipei Aruji Anorthosis Famagusta, miercuri, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor.

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Setul al doilea a fost strâns pentru că ne-am relaxat noi, văzând că echipa adversă nu prea a opus rezistenţă în primul set. Mă bucur că ne-am continuat seria de victorii, pentru că ne aşteaptă o săptămână foarte grea, cu două meciuri dificile pe care sperăm să le câştigăm”, a spus căpitanul echipei CSV 2004, Claudia Gavrilescu. „Îmi pare rău că nu ne-am putut concentra mai bine în al doilea set, dar mă bucur pentru victorie”, a adăugat celălalt centru al gazdelor, Adriana Bobi. „Au existat unele momente, în setul doi, când echipa mea a greşit mult şi adversarele au prins încredere. Au fost uneori probleme la blocaj şi contraatac, dar apoi le-am rezolvat şi am făcut iarăşi diferenţă pe tabelă. Este o lecţie bună pentru viitor: să ne gândim întâi la primul meci care urmează, apoi la celelalte”, a declarat şi antrenorul principal al formaţiei constănţene, Darko Zakoc. „Echipa din Constanţa este în mod cert mai bine pregătită decât cea din Tg. Mureş. Jucătoarele mele mai trebuie să lucreze mult pentru a fi la nivelul Constanţei”, a afirmat Zoran Terzic, antrenorul formaţiei oaspete.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Trică, Gavrilescu, Bobi, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Liutikova, Vîlcu şi C. Cazacu); CSU Tg. Mureş (antrenori Zoran Terzic şi Nenad Djurovic): Ciocian - Breban, Iancu, Ivanof, Salaoru, Baciu şi Dimeny - libero (a mai jucat: B. Cazacu). Au arbitrat: Tudorel Arbunea (Brăila) şi Benone Vişan (Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei a 9-a: CSM Lugoj - Unic Piatra Neamţ 1:3 (25:18, 10:25, 15:25, 17:25); Pro Volei Botoşani - Ştiinţa Bacău 0:3 (15:25, 19:25, 17:25); CSM Bucureşti - SCM U. Craiova 3:0 (25:21, 25:18, 25:18); CSM Sibiu - Dinamo Bucureşti 0:3 (8:25, 10:25, 11:25). U. Cluj a stat.