CSV 2004 Tomis conduce cu 2-1 pe Dinamo

Volei (f) / DA1, play-off, semifinală, meciul 3: DINAMO BUCUREŞTI - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:1

Sport 06 Aprilie 2011 / 00:00 1096 accesări

Aseară, în sala Extreme din Capitală, s-a disputat meciul 3 din cadrul semifinalei Diviziei A1 la volei feminin care opune echipele CS Volei 2004 Tomis Constanţa şi Dinamo Bucureşti. Gazdele au câştigat cu 3:1 (26:24, 21:25, 25:20, 25:23), însă formaţia din Constanţa conduce cu 2-1 la general, după cele două victorii obţinute pe teren propriu (3:1 şi 3:0), şi mai are nevoie de un singur succes în ultimele două meciuri pentru a accede în finală (se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci partide”). Următoarea partidă va avea loc astăzi, de la ora 18.00, tot în Capitală. În cazul unui nou succes al gazdelor, echipa calificată în finală se va decide în meciul 4, programat duminică, la Constanţa.

Meciul de ieri a debutat sub semnul echilibrului, cele două echipe împărţindu-şi perioadele de dominare. Constanţa a condus cu 23:22 în primul set, Dinamo a întors rezultatul şi a câştigat la a doua minge de set de care a beneficiat, cu 26:24. În setul următor, gazdele au început mai bine, au condus cu 11:8, apoi Tomis a preluat conducerea şi nu a mai cedat-o până la final: 25:21 şi 1:1 la seturi. Actul al treilea a fost controlat de bucureştence, care s-au impus fără emoţii, cu 25:20, iar în ultimul set s-a repetat situaţia din primul parţial. Voleibalistele constănţene au condus în mai multe rânduri cu trei puncte avans (13:10, 15:12, 16:13), dar nu au putut gestiona acest avantaj şi gazdele au câştigat cu 3:1, după 25:23. „Cred că astăzi (n.r. - ieri) arbitrii au fost al şaptelea jucător al gazdelor. Avem însă încredere în noi şi cred că mâine (n.r. - azi) vom încheia semifinala în favoarea noastră”, a declarat Claudia Gavrilescu, căpitanul echipei constănţene. „Felicit echipa gazdă pentru victorie. Din păcate, formaţia noastră a jucat fără vlagă şi fără curaj, de parcă Dinamo ar fi condus cu 2-0, nu noi”, a spus şi antrenorul principal al CSV 2004 Tomis, Darko Zakoc.

Pentru formaţia constănţeană, antrenată de Darko Zakoc şi Constantin Alexe, au evoluat: Neaga - Nikolova, Butnaru, Gavrilescu, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Trică şi Bobi). Au arbitrat: Nicolae Marin şi Mirel Zaharescu (ambii din Galaţi).

În cealaltă semifinală, Ştiinţa Bacău s-a impus cu 3-0 în faţa lui Unic Piatra Neamţ şi este prima finalistă, după ce a câştigat, ieri, meciul 3, în deplasare, cu 3:1 (26:28, 25:22, 25:12, 25:12).