CSV 2004 Tomis continuă lupta pentru titlu

Volei (f) / Ultimul turneu al locurilor 1-4 din DA1: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 3:1

Sport 24 Aprilie 2010 / 00:00 738 accesări

CS Volei 2004 Tomis Constanţa s-a impus, vineri, cu 3:1 (23:25, 25:15, 25:23, 27:25), în faţa rivalelor de la Dinamo Bucureşti, eliminându-le definitiv pe elevele lui Adrian Radu din lupta pentru titlu. Constănţencele s-au impus în prima partidă a turneului de la Bucureşti şi păstrează şanse la titlu. Cea mai importantă partidă din prima zi a turneului grupei valorice 1-4 a fost una pe muchie de cuţit. Răsturnările de situaţie au fost “ingredientul” principal aproape în fiecare set, iar oscilaţiile în joc ale celor două formaţii au ţinut publicul din Sala “Extreme” cu sufletul la gură până la finalul partidei. Deşi întâlnirea a debutat în favoarea oaspetelor, dinamovistele au fost cele care şi-au trecut în cont setul, după o revenire spectaculoasă de la scorul de 9:2 pentru Tomis! Situţia s-a repetat şi în al doilea set, dar de această constănţencele au fost cele care au răsturnat scorul de la 1:7 pentru Dinamo, transformându-l într-un 25:15 categoric! Cel de-al treilea parţial a fost unul echilibrat de la un capăt la altul, balanţa fiind înclinată de Tomis în final. Constănţencele au părut însă că au lăsat garda jos în debutul setului patru, dar “motoarele” Topic şi Barun au fost din nou turate la putere maximă de către Simanic, formaţia oaspete punând capăt întâlnirii după ce a salvat trei mingi de set ale gazdelor! Disputa pentru titlu continuă însă pentru Tomis cu o nouă întâlnire de foc, sâmbătă, de la ora 15.00, voleibalistele lui Constantin Alexe urmând să înfrunte CSU Metal Galaţi, echipă care, dacă se va impune, îşi va păstra titlul de campioană. În partida cu Dinamo, pentru CSV 2004 Tomis au evoluat următoarele jucătoare: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Konecna, Topic şi Vujovic - libero, au mai jucat: Pristavu şi Cazacu. Vineri, în prima partidă a turneului de la Bucureşti: CSU Metal Galaţi - Ştiinţa Bacău 3:0 (25:20, 25:17, 26:24).

Programul celorlalte partide din turneul de la Bucureşti - sâmbătă: CSU Metal - CSV 2004 Tomis (ora 15.00), Ştiinţa - Dinamo (ora 18.00); duminică: CSV 2004 Tomis - Ştiinţa (ora 15.00), Dinamo - CSU Metal (ora 18.00).

Rezultate - turneul locurilor 5-8 (la Iaşi) - vineri: Unic Piatra Neamţ - Penicilina Iaşi 1:3; SCM U. Craiova - CSU Tg. Mureş 3:1. Program - sâmbătă: Tg. Mureş - Iaşi (ora 11.00); Craiova - Piatra Neamţ (14.00); duminică: Iaşi - Craiova (ora 11.00); Piatra Neamţ - Tg. Mureş (ora 14.00). Clasament: 5. Craiova 29p, 6. Iaşi 25p, 7. Piatra Neamţ 24p, 8. Tg. Mureş 18p; turneul locurilor 9-12 (la Cluj) - vineri: U. Cluj - CSM 2007 Focşani 3:2; CSM Sibiu - IOR Bucureşti 3:1. Prima zi a turneului de la Cluj a fost una decisivă, U. Cluj şi CSM Sibiu asigurându-şi prezenţa pe prima scenă a voleiului feminin şi în sezonul viitor. Celelalte partide ale turneului - sâmbătă: Focşani - IOR (15.30); Cluj - CSM Sibiu (ora 18.30); duminică: Sibiu - Focşani (13.00); IOR - Cluj (15.30). Clasament: 9. Cluj 28p, 10. Sibiu 26p; 11. IOR 24p, 12. Focşani 18p.

Clasament turneu locurile 1-4

1. CSU Metal Galaţi 16 12 4 38:22 28

2. CSV 2004 TOMIS 16 10 6 36:22 26

3. Dinamo Bucureşti 16 9 7 32:29 25

4. Ştiinţa Bacău 16 1 15 13:46 17