CSV 2004 Tomis continuă seria victoriilor din campionat

Volei (f) / DA1-16: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Penicilina Iaşi 3-0

Sport 02 Februarie 2009 / 00:00 619 accesări

Deşi se anunţa o partidă mult mai echilibrată decît cea din Cupa României, întîlnirea dintre CS Volei 2004 Tomis şi Penicilina Iaşi, din etapa a 16-a, s-a încheiat cu o nouă victorie cu 3-0 (25-18, 25-21, 25-19) pentru voleibalistele constănţene. După un prim set cîştigat de Tomis, cu 25-18, oaspetele şi-au vîndut scump pielea în cea de-al doilea parţial, al cărui debut le-a aparţinut, 5-1 şi 6-2. Supărat, Aleksandar Boskovic şi-a chemat elevele la indicaţii, lucru ce a dat randament doar pînă la primul time-out tehnic. Tammy Mahon şi Sherissa Livingston au fost blocate deseori la fileu, în timp ce Tatiana Ivanyuschina nu a putut fi anihilată, iar Penicilina s-a distanţat din nou la patru puncte, 17-13. Experienţa Radostinei-Chiţigoi şi a Georgetei Ciobanu şi-a spus cuvîntul pe final de set, pe care Tomisul l-a cîştigat cu 25-21. Echilibrat a fost şi ultimul set, în care voleibalistele constănţene au fost din nou mai exacte pe final, punînd capăt partidei după 25-19. „A trebuit să muncim poate ceva mai mult de această dată pentru a ne impune, dar este o victorie meritată. Ne aşteptam la o partidă mult mai dificilă în campionat pentru că aici era o cu totul altă miză. Penicilina a arătat că este o echipă valoroasă, dar care joacă altceva în deplasare faţă de partidele de pe teren propriu”, a declarat antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori: Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe): Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu şi Necula); Penicilina Iaşi (antrenori: Daniel Banu şi Rareş Puni): Pavlova - Nicolau, Ivanyuschina, Popa, Ionescu, Koleva (au mai jucat: Chilea şi Melinte). Au arbitrat: Nicolae Stan (Bucureşti) şi Gheorghe Bălhăceanu (Braşov).

Celelalte rezultate ale etapei: CSU Metal Galaţi - CSU Tg. Mureş 3-0, Dacia Mioveni - Ştiinţa Bacău 0-3, CSM Lugoj - CSM Sibiu 2-3, Rapid Bucureşti - SCM U. Craiova 1-3, Dinamo Bucureşti - Unic Piatra Neamţ 3-0.