CSV 2004 Tomis debutează în Cupa României

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa tur: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - CSU MEDICINA TG. MUREŞ

Sport 07 Noiembrie 2012 / 00:00 484 accesări

Astăzi, de la ora 18.00 (în direct la Neptun TV), Sala Sporturilor din Constanţa va găzdui meciul dintre CSV 2004 Tomis Constanţa şi CSU Medicina Tg. Mureş, contând ca manşă tur din sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin. În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe formaţia care câştigă cele mai multe seturi. Returul va avea loc la Tg. Mureş, pe 28 noiembrie. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă “set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Învingătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în perioada 26-27 aprilie 2013.

Câştigătoare a Cupei României acum două ediţii şi finalistă în ediţia trecută (0:3 cu Dinamo Bucureşti), formaţia constănţeană abordează a doua competiţie a voleiului românesc cu obiectivul de a câştiga trofeul. CSV 2004 Tomis porneşte favorită în dubla manşă cu Medicina, o echipă care în acest sezon pare mai slabă ca în campionatul trecut, când s-a clasat pe locul 5 şi a obţinut calificarea pentru Cupa Challenge. În plus, mureşencele nu se pot baza pe titulara postului de coordonator, Lorena Ciocian, care este accidentată. „Medicina este o echipă bună şi trebuie să jucăm cu maximum de concentrare pentru a micşora pe cât posibil numărul de erori. Trebuie să intrăm pe teren liniştite, suntem bine pregătite şi cred că nu vom avea probleme în a obţine victoria”, a declarat universalul Tomisului, Jeoselyna Rodriguez Santos. „Medicina este o echipă mai tânără, care nu este printre cele mai bune din campionat, însă orice echipă ne poate pune probleme dacă nu tratăm meciul cu seriozitate. Dacă noi vom aborda meciul serios, nu cred că vom avea probleme cu Medicina”, a afirmat antrenorul secund Constantin Alexe. Echipa de pe Litoral vrea să-şi reia seria de victorii, după ce sâmbătă, la Bacău, a înregistrat a doua înfrângere în acest campionat, 2:3 cu Ştiinţa. „Sper că a fost doar un duş rece şi că ne-am trezit. Nicio înfrângere nu este binevenită, dar acum sper că am revenit cu picioarele pe pământ şi că ştim ce avem de făcut de aici înainte. Ne cam “ridicasem” după cele două victorii din Liga Campionilor. Fetele sunt puţin necăjite după înfrângere, dar moralul este bun”, a mai spus Alexe.

Tot astăzi, în sferturile de finală ale Cupei României la volei feminin, se mai joacă partidele: Ştiinţa Bacău - CS Volei Alba-Blaj (ora 17.00); Dinamo Bucureşti - CSM Sibiu (ora 18.00, meci televizat în direct de postul Digi Sport 3); CSM Bucureşti - Unic Piatra Neamţ (ora 18.00). Manşa retur a disputei CSM Sibiu - Dinamo Bucureşti s-a jucat... ieri, tot la Bucureşti, iar Dinamo a învins cu 3:0 (25:16, 25:19, 25:20).