CSV 2004 Tomis, foarte aproape de un eşec la Sibiu

Volei (f) / DA1-15: CSM Sibiu - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 2-3

Sport 26 Ianuarie 2009 / 00:00 635 accesări

Deşi părea un meci la îndemîna formaţiei CS Volei 2004 Tomis Constanţa, întîlnirea cu ocupanta penultimei poziţii a clasamentului, CSM Sibiu, s-a dovedit a fi în cele din urmă una dintre cele mai dificile din acest retur de campionat pentru echipa de la ţărmul mării. Formaţia antrenată de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe a fost la un pas de a produce surpriza etapei a 15-a, impunîndu-se la Sibiu abia după cinci seturi, scor 3-2 (21-25, 23-25, 25-21, 26-24, 15-12). Aflate în lupta pentru evitarea retrogradării, gazdele şi-au vîndut scump pielea, chiar dacă de cealaltă parte a fileului se afla revelaţia acestui campionat. Elevele lui Traian Prişcă au început partida decise să cîştige, iar constănţencelor le-a trecut glonţul pe la ureche după ce s-au văzut conduse cu 2-0. Sibiencele au reuşit să-şi adjudece primele două parţiale, 25-21 şi 25-23, dar Tomisul a scăpat de o înfrîngere ruşinoasă după ce şi-a adjudecat cel de-al treilea set, cu 25-21. Gazdele nu au renunţat la luptă nici în cel de-al patrulea parţial. Deşi au condus cu 16-12, constănţencele s-au văzut egalate la 19-19 şi 24-24, dar au trimis partida în decisiv după ce Adriana Vîlcu a servit perfect, Tomisul adjudecîndu-şi setul cu 26-24. Echilibrul s-a menţinut însă şi în debutul celui de-al cincelea set, 5-5, dar Tomisul a preluat conducerea şi a obţinut în cele din urmă una dintre cele mai muncite victorii din acest retur de campionat după 15-12. „Am trăit la maximum fiecare punct din această partidă. Nu ne putem explica ce a putut să se întîmple cu fetele de nu au reuşit să se adune în primele două seturi. Este un mare semn de întrebare pentru noi şi trebuie analizată cu atenţie această situaţie pentru a o evita în viitor”, a declarat Constantin Ferenţi, directorul executiv al CS Volei 2004 Tomis Constanţa. Au evoluat - CSM Sibiu (antrenor: Traian Prişcă): Neculcea - Marian, Canea, Toanjancevic, Scheau, S. Simanic şi Dancu - libero (a mai jucat: Constantinescu); CS Volei 2004 Tomis (antrenori: Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe): M. Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu, Bobi, Necula şi Strîmbu). Au arbitrat: Cristian Dumitrescu (Craiova) şi Mircea Temian (Zalău).

Celelalte rezultate ale etapei: Unic Piatra Neamţ - CSU Metal Galaţi 1-3; SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 0-3; Penicilina Iaşi - Rapid Bucureşti 3-0; Ştiinţa Bacău - CSM Lugoj 3-0; CSU Tg. Mureş - Dacia Mioveni 3-0.