CSV 2004 Tomis, în penultimul act al Cupei României

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: Penicilina Iaşi - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 3-2

Sport 05 Februarie 2009 / 00:00 601 accesări

Formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa s-a calificat, ieri, pentru a doua oară consecutiv, în penultimul act al Cupei României. Deşi partida contînd pentru returul sferturilor de finală ale competiţiei a fost cîştigat de Penicilina, cu 3-2 (25-22, 10-25, 20-25, 25-14, 18-16), Tomisul s-a calificat în semifinalele întrecerii, victoria din tur, de la Constanţa, cu 3-0, fiind decisivă. Antrenorii Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au început partida cu următoarea formulă: Simanic - Necula, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu şi Livingston). După ce au cedat primul set, cu 22-25, voleibalistele constănţene au rezolvat problema calificării, adjudecîndu-şi setul secund de o manieră categorică, 25-10. Cu toate că a condus cu 2-1 la seturi, după 25-20 în al treilea parţial, Tomisul nu a reuşit să cîştige în cele din urmă la Iaşi, cedînd în setul patru cu 14-25 şi în decisiv cu 16-18.

Celelalte semifinaliste sînt Dinamo Bucureşti, care s-a impus, cu 3-1, în faţa celor de la Ştiinţa Bacău (3-2 pentru Bacău în tur) şi Unic Piatra Neamţ, care a cîştigat partida retur, cu 3-2, în faţa celor de la CSU Tg. Mureş (3-1 pentru Unic în tur). CSU Metal Galaţi îşi asigurase calificarea în penultimul act săptămîna trecută, după un dublu succes, cu 3-0, în duelul cu SCM U. Craiova.