CSV 2004 Tomis, în sferturile Cupei României

Volei (f) / Cupa României, turul I, manşa retur: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - Dacia Mioveni 3-1

Sport 13 Noiembrie 2008 / 00:00 661 accesări

Repetiţie reuşită pentru CS Volei 2004 Tomis Constanţa înaintea duelului cu Dinamo. Ieri, în Sala Sporturilor, CSV 2004 Tomis a învins, cu 3-1 (25-21, 25-27, 25-12, 25-9), pe Dacia Mioveni, în manşa retur din turul I al Cupei României la volei feminin. După ce în tur s-au impus cu 3-0, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe mai aveau nevoie de un singur set pentru a pătrunde în sferturile de finală ale competiţiei, misiune ce s-a dovedit a fi una fără probleme pentru voleibalistele constănţene, după 25-21 în primul set. Gazdele s-au relaxat însă în cel de-al doilea parţial, lucru de care au profitat elevele lui Ilie Mihăilescu, care şi-au adjudecat setul cu 27-25. Avîntul oaspetelor a fost însă întrerupt de voleibalistele constănţene, care au încheiat socotelile după două seturi care le-au lăsat fără replică pe argeşence, 25-12 şi 25-9. „A fost un meci la fel de important pentru noi ca şi celelalte. Noi am luat avans încă din prima întîlnire, iar astăzi (n.r. - ieri) nu mai aveam nevoie decît de un set pentru a pătrunde în următoarea fază. Oaspetele ne-au pus ceva probleme în cel de-al doilea set, cînd am încercat să revenim în meci, însă au fost cîteva puncte pe final care au făcut diferenţa. În cele din urmă, eu zic că a fost o pregătire foarte bună pentru întîlnirea de sîmbătă, cu Dinamo”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Aleksandar Boskovic. Pentru CS Volei 2004 Tomis au evoluat: Simanic - Livingston, Gavrilescu, Ciobanu, Radostina-Chiţigoi, Mahon şi Pristavu - libero; au mai jucat: Vîlcu, Bobi şi Necula.

CS Volei 2004 Tomis Constanţa este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei României la feminin, după Penicilina Iaşi. Celelalte două partide, CSM U. Craiova - Rapid Bucureşti şi CSM Sibiu - CSU Tg. Mureş, au fost reprogramate pentru 19 noiembrie, respectiv, 20 noiembrie. La masculin, Remat Zalău s-a calificat în sferturi după ce a trecut în ambele manşe, cu 3-0, de Torpi Tg. Mureş, iar U. Cluj a dispus, cu 3-0, de Rapid Bucureşti, cea de-a doua partidă fiind programată astăzi (ora 10.00), tot la Cluj-Napoca. Celelalte două întîlniri se vor disputa după următorul program - 23 noiembrie: Ştiinţa Bacău - Unirea Dej (în tur: 0-3); 7 decembrie: Costam Buzău - Explorări Baia Mare (în tur: 1-3).