CSV 2004 Tomis, încrezătoare înaintea duelului de la Iaşi

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: Penicilina Iaşi - CS Volei 2004 Tomis Constanţa

Sport 04 Februarie 2009 / 00:00 585 accesări

La doar trei zile după ce s-a impus cu o victorie categorică şi în campionat, CS Volei 2004 Tomis Constanţa va înfrunta, din nou, echipa antrenată de Daniel Banu şi Rareş Puni. Astăzi, de la ora 15.00, la Iaşi, este programată manşa retur a sferturilor de finală din Cupa României, formaţia constănţeană întîlnint Penicilina pentru a treia oară consecutiv în decurs de şapte zile. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe pornesc cu prima şansă la calificarea în penultima fază a Cupei României, după ce au luat o opţiune importantă în tur, graţie victoriei cu 3-0 (25-14, 25-16, 25-17) din tur. Chiar dacă echipa constănţeană are nevoie de un singur set pentru a se număra printre semifinalistele competiţiei, voleibalistele Tomisului au plecat spre capitala Moldovei cu gîndul de a obţine o nouă victorie. „Cred că putem obţine o victorie şi la Iaşi. Cu toate că acolo este foarte greu să te impui, noi nu ne gîndim că avem doar un set de cîştigat”, a declarat Claudia Cîrstoiu-Gavrilescu. „Cunoaştem deja foarte bine Iaşiul. Nu cred că ne pot surprinde cu ceva sau noi să le putem surprinde. Va fi un meci în care va conta foarte mult dorinţa lor de revanşă şi dorinţa noastră de a obţine o calificare cu o nouă victorie”, a declarat Aleksandar Boskovic, antrenorul Tomisului. Pentru a putea răsturna calculele hîrtiei, Penicilina Iaşi are nevoie de o victorie cu 3-0 în partida de pe teren propriu şi mai apoi să se impună şi în “setul de aur”, regulă introdusă în acest sezon, ca şi cea din cupele europene.

Celelalte două întîlniri din returul sferturilor sînt Dinamo Bucureşti - Ştiinţa Bacău (în tur: 2-3) şi Unic Piatra Neamţ - CSU Tg. Mureş (3-1). CSU Metal Galaţi este prima semifinalistă, după ce s-a impus, cu 3-0, în ambele partide susţinute în faţa celor de la SCM U. Craiova.