CSV 2004 Tomis n-a pierdut niciun set pe teren propriu!

Volei feminin / Reacţii după meciul CSV 2004 Tomis Constanţa - CS Volei Alba-Blaj 3:0

Sport 29 Ianuarie 2013 / 00:00 414 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa a rămas şi după etapa a 14-a din Divizia A1 la volei feminin fără set pierdut pe teren propriu, în campionatul intern! “Sirenele” au câştigat cu 3:0 (25:21, 25:20, 25:20) şi în faţa echipei CS Volei Alba-Blaj, în partida jucată sâmbătă în Sala Sporturilor, aceasta fiind a şasea victorie la zero din acest campionat. „Am vrut să fim prima echipă care câştigă set la Constanţa în acest campionat, dar nu s-a putut. Tomis a fost echipa mai bună astăzi (n.r. - sâmbătă) şi o felicit pentru felul cum a jucat, mai ales că venea după o deplasare foarte grea. Sper că şi noi am lăsat la Constanţa o impresie frumoasă”, spunea după meciul de sâmbătă preşedintele clubului din Blaj, Sergiu Ştefănescu.

Singura echipă din România care a câştigat set în acest sezon, în Sala Sporturilor din Constanţa, este CSU Medicina Tg. Mureş, învinsă cu 3:1 în manşa tur din sferturile Cupei României şi apoi eliminată după ce Tomis s-a impus cu acelaşi scor şi în returul jucat în deplasare. E drept că nu au evoluat încă la Constanţa cele două rivale la titlu ale Tomisului, Ştiinţa Bacău şi Dinamo Bucureşti, de altfel şi singurele formaţii care au învins campioana în turul actualei ediţii. S-au înclinat însă pe Litoral formaţii cu pretenţii la calificarea în Cupele Europene, cum ar fi Blajul, Medicina Tg. Mureş sau CSM Bucureşti. Meciul cu Ştiinţa Bacău este programat chiar la sfârşitul acestei săptămâni, iar cel cu Dinamo Bucureşti (restanţă din prima etapă a returului) va avea loc pe 24 februarie.

MÂINE, “SIRENELE” JOACĂ LA PIATRA NEAMŢ. Săptămâna aceasta, în campionatele interne de volei este programată o etapă intermediară, în care CSV 2004 Tomis Constanţa va juca în deplasare, mâine, cu Unic Piatra Neamţ. Meciul va începe la ora 19.00 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 3. Etapa a 15-a va începe astăzi, cu partida CSM Sibiu - Ştiinţa Bacău (ora 15.00). Celelalte trei jocuri sunt programate tot miercuri.

Ultimul meci din etapa a 14-a a Diviziei A1 la volei feminin, CSM Lugoj - Dinamo Bucureşti, s-a jucat aseară şi s-a încheiat cu scorul de 3:0 (27:25, 25:19, 25:22) în favoarea gazdelor.

Clasament: 1. Ştiinţa Bacău 33p/12j (setaveraj: 35:7); 2. CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 31p/12j (33:7); 3. Dinamo Bucureşti 26p/12j (29:14); 4. CS Volei Alba-Blaj 26p (29:19); 5. CSM Bucureşti 22p/12j (26:19); 6. Unic Piatra Neamţ 18p/12j (18:23); 7. CSU Tg. Mureş 16p (23:29); 8. SCM U. Craiova 15p (20:28); 9. CSM Lugoj 12p (17:29); 10. CSM Sibiu 5p (12:36); 11. U. Cluj 3p (8:39). Argeş Volei Piteşti s-a retras din campionat înainte de finalul turului şi toate rezultatele i-au fost anulate.