CSV 2004 Tomis nu a avut emoţii la Piatra Neamţ

Volei (f) / DA1, etapa a 7-a: UNIC PIATRA NEAMŢ - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 23 Noiembrie 2009 / 00:00 443 accesări

Numai victorii categorice s-au înregistrat în etapa a 7-a a Diviziei A1 la volei feminin. Chiar şi cea mai interesantă întâlnire, cea dintre Unic Piatra Neamţ şi CS Volei 2004 Tomis Constanţa, s-a încheiat cu 3:0 (25:20, 25:15, 25:20) în favoarea voleibalistelor constănţene. Jucătoarele antrenate de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe s-au ţinut de cuvânt şi nu au mai cedat niciun set în deplasare, reuşind să obţină sâmbătă, la Piatra Neamţ, a patra victorie categorică din campionat. Voleibalistele Tomisului au intrat mai greu în meci, iar debutul întâlnirii a aparţinut gazdelor. Serviciul a fost din nou una dintre cele mai puternice arme ale formaţiei constănţene, care a trecut rapid peste avantajul nemţencelor de la începutul primului set, 9:4. După ce şi-a adjudecat primul set, CSV 2004 Tomis a dictat ritmul în următoarele două şi a încheiat rapid socotelile în ciuda eforturilor moldovencelor din al treilea set. „Nu am început foarte bine partida, dar fetele au revenit rapid şi acest lucru ne-a ajutat să câştigăm primul set. Jocul nostru a funcţionat mult mai bine în următoarele două şi am reuşit să câştigăm această partidă mai uşor decât ne aşteptam”, a declarat Aleksandar Boskovic. Au evoluat - Unic: Chirilov - Stanciu, Lupu, Sobo, Zaharia, Elisei şi Mastahac - libero, au mai jucat: Curcă şi Iliescu; CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu, Topic, Konecna şi Vujovic - libero.

Rezultatele etapei: U. Cluj - CSM Sibiu 3:0, CSM 2007 Focşani - CSU Metal Galaţi 0:3. Dinamo Bucureşti - Penicilina Iaşi 3:0, IOR Bucureşti - SCM U. Craiova 0:3 şi CSU Tg. Mureş - Ştiinţa Bacău 0:3. În Divizia A2 Est, CSV II 2004 Tomis a învins sâmbătă, în Sala “Tomis”, pe CSU Galaţi, scor 3:1 (25:18, 17:25, 30:28, 25:23).