CSV 2004 Tomis păstrează şanse la titlu

Volei (f) / Al treilea turneu al locurilor 1-4 din DA1

Sport 19 Aprilie 2010 / 00:00 709 accesări

Deşi a debutat cu o înfrângere în turneul de la Galaţi, suferită în faţa formaţiei gazdă, scor 0:3 (21:25, 22:25, 20:25), formaţia CS Volei 2004 Tomis Constanţa rămâne angrenată în lupta pentru titlu, graţie celor două victorii categorice obţinute, sâmbătă, în faţa Ştiinţei Bacău, scor 3:0 (25:20, 25:17, 25:21), şi duminică, în faţa celor de la Dinamo Bucureşti, scor 3:0 (25:21, 25:14, 26:24). Tomis a arătat un joc solid în ultimele două partide ale celui de-al treilea turneu al grupei valorice 1-4 din Divizia A1 la volei feminin şi păstrează şanse la ocuparea primei poziţii la finalul sezonului, chiar dacă pentru acest lucru depinde şi de rezultatele adversarelor din ultimul turneu, cel de la Bucureşti. Cea mai aproape de titlu pare însă CSU Metal Galaţi, care a înregistrat un parcurs perfect în cadrul acestui turneu, recuperând în cele trei partide punctele pierdute în turneul de la Constanţa. Dinamo Bucureşti a pierdut însă teren în lupta pentru titlu. Elevele lui Adrian Radu nu au reuşit să treacă peste eşecul din a doua zi a turneului din faţa Metalului şi au cedat şi întâlnirea cu Tomis. Debutul partidei a fost unul echilibrat, constănţencele reuşind să câştige primul set după ce s-au distanţat pe finalul setului. Bucureştencelor nu le-a ieşit aproape nimic în cel de-al doilea set, adjudecat de Tomis de o manieră categorică, 25:14! Dinamo s-a trezit în al treilea set, însă a fost prea târziu. Setul a stat pe muchie de cuţit până la final, unul fericit pentru constănţence, care îşi menţin speranţele pentru primul titlu din istoria clubului. „Avem şanse la titlu şi sperăm să le valorificăm la Bucureşti. Fetele au jucat foarte bine în ultimele două partide de la Galaţi. Victoria cu Dinamo este foarte importantă pentru noi. Cred că a contat şi înfrângerea lor din ziua precendă, dar şi noi am jucat foarte bine şi nu le-am permis să revină”, a declarat antrenorul Tomisului, Constantin Alexe. Pentru Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Prisecaru şi Pristavu.

Celelalte rezultate din turneul de la Galaţi - sâmbătă: Galaţi - Dinamo 3:1 (18:25, 25:12, 25:23, 25:23); duminică: Galaţi - Bacău 3:1 (25:19, 25:16, 15:25, 25:11).

Rezultate - turneul locurilor 5-8 (la Craiova) - sâmbătă: Tg. Mureş - Piatra Neamţ 0:3; Craiova - Iaşi 3:0; duminică: Iaşi - Tg. Mureş 3:0; Piatra Neamţ - Craiova 2:3. Clasament: 5. Craiova 27p, 6. Piatra Neamţ 23p (setaveraj: 31:25), 7. Iaşi 23p (28:29), 8. Tg. Mureş 17p; turneul locurilor 9-12 (la Sibiu) - sâmbătă: Focşani - IOR 2:3; Cluj -Sibiu 3:1; duminică: IOR - Cluj 2:3; Sibiu - Focşani 3:0. Clasament: 9. Cluj 26p, 10. Sibiu 24p; 11. IOR 23p, 12. Focşani 17p.

Clasament turneu locurile 1-4

1. CSU Metal Galaţi 15 11 4 35:22 26

2. CSV 2004 TOMIS 15 9 6 33:21 24

3. Dinamo Bucureşti 15 9 6 31:26 24

4. Ştiinţa Bacău 15 1 13 13:43 16