CSV 2004 Tomis, pentru prima oară în finala Cupei României

Sport 20 Octombrie 2009 / 00:00 651 accesări

Meci de infarct aseară, la Botoşani, între CS Volei 2004 Tomis Constanţa şi CSU Metal Galaţi, în cadrul celei de-a doua semifinale a Cupei României la volei feminin. Rivale în campionat, cele două formaţii au oferit un spectacol de excepţie publicului prezent în Sala Sporturilor “Elisabeta Lipă”, la finalul căruia voleibalistele constănţene şi-au asigurat pentru prima oară biletul pentru finala întrecerii. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe s-au impus cu 3:2 (25:22, 22:25, 18:25, 25:23, 16:14) în faţa deţinătoarei trofeului din ultimele trei sezoane. Partida a fost una cu numeroase răsturnări de situaţie şi mult mai echilibrată decît întîlnirea dintre cele două formaţii din prima etapă a Diviziei A1. Debutul întîlnirii a aparţinut Tomisului, care părea că domină meciul după ce a condus în permanenţă în primul set. Avîntul voleibalistelor pregătite de Aleksandar Boskovic a continuat şi în cel de-al doilea set, cînd au condus şi cu 15:9, însă gălăţencele au recuperat neaşteptat, echilibrînd situaţia la seturi după ce Sadurek le-a jucat excelent pe Alajbeg şi Gomez. Căzute psihic, constănţencelor nu le-a ieşit nimic în cel de-al treilea set, pe care l-au cedat în ciuda numeroaselor schimbări făcute de Boskovic. Preluarea a creat probleme formaţiei constănţene şi în cel de-al patrulea set, iar gălăţencele păreau că să se îndreaptă spre o nouă finală, după ce au plecat cu patru puncte avantaj la cel de-al doilea doilea time-out tehnic, 16:12. Tomisul a recuperat spectaculos şi a trimis partida în setul decisiv după 25:22. Ultimul set a fost unul pe muchie de cuţit. Începutul a fost echilibrat, Metalul a condus cu 8:5, dar Tomisul a dat dovată de nervi tari şi după ce a anulat o minge de meci a adversarelor, la 13:14, a pus capăt întîlnirii după 16:14. Scor final 3:2, iar CSV 2004 Tomis va juca pentru prima oară în finala Cupei României, acolo unde va înfrunta, de la ora 17.00, pe Dinamo Bucureşti, echipă ce s-a impus, cu 3:0 (25:14, 25:11, 25:14), în faţa celor de la Ştiinţa Bacău în prima semifinală.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Cîrstoiu-Gavrilescu, Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero; au mai jucat: Pristavu, Vîlcu, Strîmbu şi Cazacu; CSU Metal: Sadurek - Alajbeg, Tocko, Nneka, Borovinsek, Gomez şi Cebic - libero; au mai jucat: Mureşan, Miclea, Trică şi Golubovic. Au arbitrat: Angeluş Cotoanţă (Bucureşti) şi Ioan Bîrsan (Iaşi).

„A fost un meci foarte greu, dar superb. Cred că toată lumea s-a bucurat de un spectacol extraordinar oferit de aceste echipe. Am crezut în revenirea fetelor, iar ele au demonstrat că sînt o echipă mare. Numai marile echipe reuşesc să întoarcă soarta unui meci. Trebuie să ne recuperăm repede. Ne aşteaptă un meci greu cu Dinamo, echipă ce nu a jucat în cealaltă semifinală decît o oră şi puţin. Sperăm să cîştigăm şi să obţinem Cupa României”, a spus preşedintele CSV 2004 Tomis, Cristian Zgabercea. „A fost un meci disputat şi de o parte şi de cealaltă a fileului. Sperăm să ieşim şi în ultimul act învingătoare. Ştiu că jucătoarele de la Dinamo vor fi mult mai motivate, dar victoria aceasta ne dă aripi”, s-a arătat, încrezătoare, Claudia Cîrstoiu-Gavrilescu, căpitanul Tomisului.