CSV 2004 Tomis, pentru prima oară în semifinala campionatului

Volei (f) / Turneul play-off: Unic Piatra Neamţ - CS Volei 2004 Tomis 0-3

Sport 26 Martie 2009 / 00:00 794 accesări

Performanţă deosebită pentru formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa, care s-a calificat aseară, în premieră, în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au obţinut aseară. la Piatra Neamţ, o nouă victorie categorică în faţa Unicului, scor 3-0 (25-23, 25-19, 25-13), repetînd performanţa de la Constanţa şi ajungînd pentru prima oară de la promovarea pe prima scenă voleibalistică în penultimul act al campionatului. Cea de-a doua partidă dintre cele două echipe a debutat însă în favoarea gazdelor, 12-6, hotărîte parcă să-şi vîndă cît mai scump pielea în faţa adversarelor. Tomisul a alergat după egalare pînă spre finalul setului. Conduse cu 23-18, voleibalistele constănţene au întors neaşteptat rezultatul, după o serie impecabilă de servicii marca Tammy Mahon, care au destabilizat tabăra nemţencelor. Atacurile necruţătoare ale Claudiei Gavrilescu au adus Tomisul în avantaj, iar parţialul a trecut în dreptul oaspetelor, după 25-23. Şi cel de-al doilea set a fost pe muchie de cuţit, dar Tomisul s-a aflat în permanenţă la conducere, reuşind să se distanţeze decisiv pe final şi să se desprindă la 2-0 pe tabela de marcaj, după ce şi-a adjudecat setul cu 25-19. Gazdele nu au mai putut ţine piept adversarelor, care s-au dezlănţuit în ultimul set şi au încheiat partida într-o manieră categorică, 25-13. „Mă bucur pentru că am reuşit să ne impunem şi aici cu 3-0. Cred că meciul s-a decis în primul set. Nu a fost uşor de evoluat aici, unde publicul şi-a încurajat în permaneneţă echipa, dar Unicul are o echipă tînără, care nu ne putea pune prea multe probleme”, a declarat Aleksandar Boskovic, antrenorul Tomisului. „Este bine că ne-am asigurat prezenţa în cupele europene în sezonul următor, dar obiectivul nu este încă îndeplinit. Ne dorim poziţia a doua şi pentru asta aşteptăm cu nerăbdare întîlnirile cu Dinamo”, a spus şi preşedintele CSV 2004 Tomis, Cristian Zgabercea. Au evoluat - CS Volei 2004 Tomis (antrenori: Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe): Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (au mai jucat: Vîlcu şi Necula); Unic (antrenori: Aurel Cazacu şi Mihaela Voievod): Chirilov - Stanciu, Sobo, Iliescu, Elisei, Zaharia şi Iosif - libero (a mai jucat: Curcă). Au arbitrat: Ştefan Becico şi Nicolae Stan (ambii din Bucureşti). Tot ieri, Ştiinţa Bacău s-a impus cu 3-1 la Iaşi, în faţa Penicilinei, şi a întregit careul de aşi. În semifinale sînt programate următoarele jocuri: CSV 2004 Tomis - Dinamo şi CSU Metal Galaţi - Ştiinţa Bacău. În play-out s-au înregistrate următoarele rezultate: CSM Lugoj - CSM Sibiu 3-1 (2-1 la general). A treia partidă dintre Rapid Bucureşti şi SCM U. Craiova se dispută azi, întîlnirea fiind amînată la cererea echipei oltene (2-0 la general pentru Craiova).