CSV 2004 Tomis s-a impus fără probleme

Volei (f) / DA1, etapa a 8-a: CSV 2004 TOMIS - CSU TG. MUREŞ 3:0

Sport 30 Noiembrie 2009 / 00:00 484 accesări

CS Volei 2004 Tomis îşi continuă parcursul perfect în campionat, obţinând sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, cea de-a opta victorie consecutivă din actuala ediţie a Diviziei A1 la volei feminin. Chiar dacă nu au impresionat prin joc, elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe şi-au trecut în cont un nou succes categoric, învingând cu 3:0 (25:18, 25:19, 25:18) pe CSU Tg. Mureş. Singurele emoţii pentru constănţence au fost în al doilea set, când, pe fondul relaxării din tabăra gazdelor, elevele lui Valerijan Luka au preluat conducerea pentru o perioadă scurtă de timp, 13:10 şi 16:14. Tomis a revenit după cel de-al doilea time-out tehnic, a încheiat setul cu 25:19 şi a obţinut o victorie care îi asigură un moral bun înaintea uneia dintre cele mai grele săptămâni. „Este un meci care ne va ajuta în meciurile din această săptămână. L-am folosit pentru a repeta unele scheme tactice şi sperăm ca ele să dea roade şi în următoarele partide”, a declarat Cristina Cazacu, care a fost titulară, înlocuind-o pe Martina Konecna. Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Cazacu, Topic şi Vujovic - libero, a mai jucat: Vîlcu; CSU Tg. Mureş: Stojadinovic - Baciu, Ivanof, Ciubuc, Bunea, Salaoru şi Dimeny - libero, au mai jucat: Foca, Breban şi Pintea. Au arbitrat: Mihai Coman (Bucureşti) şi Mirel Zaharescu (Galaţi).

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Sibiu - CSM 2007 Focşani 3:0, Penicilina Iaşi - U. Cluj 3:0, Ştiinţa Bacău - Dinamo Bucureşti 1:3 şi SCM U. Craiova - CSU Metal Galaţi 2:3 (vineri). Întâlnirea IOR Bucureşti - Unic Piatra Neamţ a fost amânată pentru 21 decembrie. CS Volei 2004 pleacă astăzi spre Limassol, acolo unde miercuri se va duela cu AEL, în Cupa CEV, iar sâmbătă va întâlni rivala Dinamo în campionat.