CSV 2004 Tomis, succes important în faţa dinamovistelor

Volei (f) / Al doilea turneu al locurilor 1-4 din DA1: CSV 2004 TOMIS - DINAMO BUCUREŞTI 3:0

Sport 10 Aprilie 2010 / 00:00 799 accesări

Debut foarte bun pentru formaţia CS Volei 2004 Tomis în al doilea turneu final al locurilor 1-4, care a început vineri în Sala Sporturilor din Constanţa. După patru înfrângeri suferite în acest sezon în faţa celor de la Dinamo Bucureşti (trei în campionat şi una în Cupa României), voleibalistele constănţene au spart gheaţa şi visează din nou la titlu, după victoria cu 3:0 (25:20, 25:23, 25:22). Elevele lui Constantin Alexe nu au fost ferite de emoţii în ciuda scorului final înregistrat. Bucureştencele au început bine partida, profitând de preluarea slabă a gazdelor, pentru a se distanţa în primul set la 13:7. Constantin Alexe a trimis-o însă inspirat în teren pe Ioana Pristavu, Maja Simanic a servit excelent, iar Tomis a punctat de şase ori, partida fiind reechilibrată la 13:13! Setul a stat însă pe muchie de cuţit până la 18:18, dar blocajul constănţean a dat roade, setul fiind adjudecat de Tomis cu 25:20. Evoluţia bună a constănţencelor a continuat şi în al doilea set, când Katarina Barun şi Mira Topic au arătat o formă excelentă, în timp ce Dinamo nu a mai fost ajutată la fel de mult de atacurile Radostinei Chiţigoi, iar gazdele s-au distanţat la 2:0 la seturi. Elevele lui Adrian Radu nu au putut menţine ritmul impus de Tomis nici în cel de-al treilea set, gazdele reuşind o victorie dătătoare de speranţe în lupta pentru titlu din acest sezon. „În acest campionat, Dinamo ne-a cam bătut pe unde ne-a prins. Am spart gheaţa, iar de acum nu vom mai avea probleme”, a declarat Constantin Alexe. „Am jucat ca o adevărată echipă şi acest lucru s-a văzut. Suntem fericite pentru această victorie, care este foarte importantă pentru moralul nostru. Sperăm să avem aceeaşi evoluţie şi în următoarele partide”, a spus Mira Topic. Au evoluat - Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero; a mai jucat: Pristavu; Dinamo: Szekelyova - Chiţigoi, Hatinova, Marcovici, Hîncu, Zdovk şi Imamura - libero; au mai jucat: Neaga, Radu şi Zanfir. Au arbitrat: Angheluş Cotoanţă (Bucureşti) şi Nicolae Cristea (Cluj-Napoca). În prima partidă din turneul de la Constanţa, CSU Metal Galaţi a învins, cu 3:0 (25:19, 25:17, 25:21), pe Ştiinţa Bacău.

Programul meciurilor din turneul de la Constanţa - sâmbătă: Galaţi - Dinamo (ora 17.00), Bacău - CSV 2004 Tomis (ora 20.00); duminică: Dinamo - Bacău (ora 17.00), CSV 2004 Tomis - Galaţi (ora 20.00).

Rezultate înregistrate în turneul locurilor 5-8 (la Piatra Neamţ) - vineri: Penicilina Iaşi - Unic Piatra Neamţ 1:3; SCM U. Craiova - CSU Tg. Mureş 3:0. Celelalte partide - sâmbătă, ora 14.00: Tg. Mureş - Piatra Neamţ; ora 16.30: Craiova - Iaşi; duminică, ora 14.00: Piatra Neamţ - Tg. Mureş; ora 16.30: Iaşi - Craiova. Clasament: 5. Craiova 18p, 6. Iaşi 16p, 7. Piatra Neamţ 14p; 8. Tg. Mureş 12p. Turneul locurilor 9-12 (la Bucureşti) - vineri: U. Cluj - CSM Focşani 3:0; IOR Bucureşti - CSM Sibiu 2:3. Celelalte partide - sâmbătă, ora 13.00: Focşani - Sibiu; ora 15.30: Cluj - IOR; duminică, ora 13.00: IOR - Focşani; ora 15.30: Sibiu - Cluj. Clasament: 9. Cluj 17p, 10. IOR 16p, 11. Sibiu 15p, 12. Focşani 12p.

Clasament turneu locurile 1-4

1. CSU Metal Galaţi 10 8 2 26:14 18

2. Dinamo Bucureşti 10 6 4 21:20 16

3. CSV 2004 TOMIS 10 5 5 21:17 15

4. Ştiinţa Bacău 10 1 9 11:28 11