CSV 2004 Tomis, victorie importantă la Bucureşti

Volei (f) / DA1, turneul play-off, semifinale: Dinamo Bucureşti - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 0-3

Sport 09 Aprilie 2009 / 00:00 685 accesări

Cu toate că drumul drumul spre finală părea mult mai încurcat după ce s-au văzut învinse în cea de-a doua partidă de Dinamo Bucureşti, formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa nu a depus armele şi a tranformat imposibilul în posibil. Supărate de faptul că adversarele au reuşit să plece cu o victorie de la Constanţa, elevele lui Aleksandar Boskovic s-au revanşat ieri, printr-un succes categoric, 3-0 (25-20, 25-22, 25-21), chiar în Sala “Extreme”, acolo unde nu s-a impus în acest sezon decît CSU Metal Galaţi. Mult mai decise şi mai concentrate, voleibalistele constănţene au început bine partida, preluînd rapid conducerea în primul set, 7-3, după ce gazdele au condus în debutul partidei, 2-0. Avantajul a luat proporţii pe tabela de marcaj, Tomisul adjudecîndu-şi setul cu 25-20. Oaspetele şi-au continuat recitalul, însă dinamovistele au fost mult mai precaute ţinîndu-se aproape de adversare spre finalul setului, 22-21. Constănţencele au fost din nou mai atente pe final şi s-au distanţat la 2-0 după ce au pus capăt parţialului cu 25-22. Nevoite să cîştige setul pentru a prelungi partida, dinamovistele au forţat în ultimul act, dar Tomisul s-a încăpăţînat să stea în spatele adversarei, reuşind din nou să-şi arate supremaţia pe finalul setului, 25-21. „Este o victorie pe care ne-o doream. Nu pot spune că noi le-am surprins cu ceva azi (n.r. - ieri), sau ele ne pot surprinde pe noi. Ne cunoaştem foarte bine după atîtea meciuri şi cred că singurul lucru care contează la ora meciului este forma jucătoarelor şi inspiraţia fiecăreia. Nu mă aştept să facem acelaşi rezultat şi mîine (n.r. - azi), dar sper ca fetele să fie la fel de motivate ca şi astăzi (n.r. - ieri)”, a declarat antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. Victoria cu 3-0 poate însemna un pas uriaş pentru Tomis în finala campionatului, astăzi, de la ora 18.00, constănţencele avînd ocazia să pună capăt duelului dacă vor repeta evoluţia de aseară.

Au evoluat - Dinamo (antrenor Marian Constantin): Dugandzic - Szekelyova, Marcovici, Sokolova, Hîncu, Hatinova şi Cigic - libero: CSV 2004 Tomis (antrenor Aleksandar Boskovic): Simanic - Livingston, Cîrstoiu-Gavrilescu, Ciobanu, Mahon, Radostina-Chiţigoi şi Pristavu - libero (a mai jucat: Necula). Au arbitrat: Corneliu Malaxia şi Silvian Lungu (ambii din Bucureşti).

În celălalt duel din semifinale, CSU Metal Galaţi nu a reuşit ieri, în cel de-al treilea meci să facă pasul decisiv spre finală, cedînd cu, 2-3, în faţa Ştiinţei Bacău. Astfel, cele două echipe se vor reîntîlni şi astăzi. În lupta pentru locurile 5-8, Unic Piatra Neamţ s-a impus şi în cea de-a doua partidă, cu 3-1, în faţa celor de la CSU Tg. Mureş şi se va duela pentru locurile 5-6 cu Penicilina Iaşi.