CSV 2004 Tomis vrea să evite setul de aur

Volei (f) / Cupa CEV, 16-imi de finală, manşa retur: ARUJI ANORTHOSIS FAMAGUSTA - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA

Sport 14 Decembrie 2010 / 00:00 520 accesări

În această seară, de la ora 20.00, la Limassol, va avea loc meciul retur dintre formaţia cipriotă Aruji Anorthosis Famagusta şi CS Volei 2004 Tomis Constanţa, din cadrul Cupei CEV la volei feminin, 16-imi de finală. În tur, la Constanţa, vicecampioana României s-a impus cu 3:1, astfel că porneşte cu prima şansă la calificare, ţinând cont de diferenţa de valoare dintre voleiul nostru şi cel cipriot. Anul trecut, în aceeaşi fază a competiţiei, formaţia constănţeană elimina tot o echipă din Cipru, AEL Limassol, cu un dublu 3:0. Famagusta pare superioară valoric lui AEL, mărturie stând setul câştigat la Constanţa. „Vom da totul pe teren şi sper să nu avem probleme ca în tur, nici să ajungem la setul de aur. Sunt optimist înaintea acestei partide şi aştept încă o victorie de la echipa mea”, a declarat Darko Zakoc, antrenor principal la CS Volei 2004 Tomis Constanţa. „Trebuie să jucăm bine de la început până la sfârşitul meciului. Adversarele au arătat la Constanţa că sunt capabile să joace volei şi ne-au luat un set, ceea ce sper să nu se repete în retur”, a adăugat căpitanul echipei de pe Litoral, Claudia Gavrilescu.

“Sirenele” din Constanţa au ajuns duminică în Insula Afroditei, iar luni s-au antrenat în sala care va găzdui partida. În cazul (nedorit) în care Famagusta câştigă returul, echipa calificată se va decide după disputarea setului de aur (golden set), care se joacă după regulile setului decisiv în cazul unui meci de cinci seturi. La partida din această seară vor asista şi componenţii lotului naţional de atletism al României, aflaţi la pregătire în Cipru, care vor fi suporterii echipei constănţene la această partidă. Meciul de la Limassol va fi arbitrat de Blaz Markelj (Slovenia) şi Slavisa Manojlovic (Serbia). În cazul în care va depăşi primul tur, formaţia constănţeană va avea ca adversară în optimi pe Kralovo Pole Brno (Cehia) sau pe Enion MKS Dabrowa Gornicza (Polonia). În tur, polonezele s-au impus, în deplasare, cu 3:1.