Cu emoţii, Viitorul se califică în sferturile Cupei României

Fotbal / Cupa României, optimi de finală: CSM POLITEHNICA IAȘI - FC VIITORUL 2-2 şi 3-5 la loviturile de departajare

Sport 31 Octombrie 2018 / 00:41 622 accesări
De la 11 metri, Ianis Hagi a înscris primul gol cu dreptul, iar la loviturile de departajare a marcat cu stângul

Într-o partidă din optimile de finală ale Cupei României la fotbal începută marți seară şi încheiată după miezul nopţii, FC Viitorul a obţinut calificarea în faza următoare a campetiţiei, eliminând, în deplasare, pe CSM Politehnica Iaşi, după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute de joc în partida de la Iaşi scorul a fost egal, 2-2 (I. Hagi 15-pen., Măţan 39 / Moussa 54, Frăsinescu 75), astfel că formaţia calificată în sferturi s-a decis la penalty-uri, jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi având nervii mai tari. Pentru Viitorul au înscris la loviturilor de departajare Ianis Hagi, A. Ciobanu, Vl. Achim, Casap şi Houri, iar pentru ieşeni au marcat Platini, Qaka şi Bădic. N’Dongala a trimis mingea în bara laterală, astfel că Viitorul s-a impus cu 5-3, făcând pasul în sferturi.

În timpul regulamentar de joc, Ianis Hagi a obţinut un penalty şi a înscris primul gol al partidei în minutul 15, învingându-l pe Rusu de la punctul cu var. După două ocazii irosite în minutele 2 şi 33, Măţan a majorat avantajul Viitorului în minutul 39, trimiţând spectaculos mingea în plasă, din foarfecă, la capătul unei faze în care Rusu nu a putut reţine balonul şutat de Ciobanu. Moussa a redus din diferenţă în minutul 54, iar din minutul 73 ieşenii au evoluat cu un om mai puţin, Andrei Cristea fiind eliminat. Chiar şi în inferioritate, gazdele au egalat prin Frăsinescu, în minutul 75, cu o frumoasă lovitură de cap, iar în prelungiri Viitorul a încercat să înscrie golul victoriei, dar fără succes, echipa calificată în sferturi fiind decisă la loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele formaţii - CSM Poli (antrenor Flavius Stoican): Rusu - L. Rus, Mihalache (cpt.), Frăsinescu, Sin - Cioinac (67 N’Dongala), Qaka - P. Petre, Zaharia (56 Platini), Moussa (91 Bădic) - Enoh (56 A. Cristea); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mladen (96 Houri), Luchin (67 C. Dima), V. Ghiţă, De Nooijer - A. Ciobanu, P. Iacob (81 Casap), Vl. Achim - I. Hagi (cpt.), Voduţ, Măţan (67 R. Boboc). Cartonașe galbene: Mihalache, Frăsinescu, Cobrea, L. Rus, Rusu / P. Iacob. Cartonaş roşu: A. Cristea (min. 73). Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan (Bucureşti).