Cupa Liceelor Constănţene “McDonald’s” şi-a desemnat cîştigătorii

Sport 14 Noiembrie 2008 / 00:00 654 accesări

Atmosferă incendiară, ieri, în Sala Sporturilor din Constanţa, unde s-au disputat finalele Cupei Liceelor Constănţene “McDonald’s” la fotbal şi baschet. Spectacolul a fost oferit de cele opt echipe calificate (patru la fotbal şi patru la baschet) în cele patru finale ale competiţii, dar şi de susţinătorii acestora din tribune. După ce timp de o săptămînă cele 33 echipe de fotbal şi cele 15 de baschet s-au întrecut pentru a prinde un loc pe podium, ultima zi de concurs a desemnat cea mai bună echipă la fotbal şi cea mai bună la baschet. Lupta a fost destul de încrîncenată, mai ales că în joc erau numeroase premii, printre care echipamente sportive (ghete şi tricouri), ceasuri, rucsacuri, diplome, cupe şi medalii. Însă, ca şi la ediţia precedentă, cele mai încinse dispute s-au arătat a fi cele de la baschet. În finala mică, Liceul Teoretic “Saligny” Cernavodă a învins, cu 52-35, Colegiul Tehnic “Mircea cel Bătrân” din Constanţa şi a ocupat locul al treilea. Tribunele au “luat foc” în finala mare, în care cîştigătoarea trofeului de anul trecut, Colegiul Tehnic Energetic Constanţa, a ratat prima poziţie, cedînd cu 44-50 în duelul cu Liceul cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru”. În finala mică la fotbal, Grupul Şcolar Telecom s-a impus, cu 2-0, în faţa Grupului Şcolar “Gheorghe Duca”. Finama mare a revenit Grupului Şcolar Industrial “Hurmuzescu” Medgidia, care a cîştigat fără emoţii, cu 4-0, în faţa celor de la Grupul Şcolar C.A. Rosetti. Imediat după terminarea finalelor a urmat festivitatea de premiere, premiile fiind înmînate de Elena Buhaiev, inspector de specialitate Inspectorul Şcolar Judeţean, şi de Mihai Orzan, inspector DSJ.