CV 2004 Tomis a făcut pasul decisiv spre al doilea titlu naţional

Volei (f) / DA1, finala, meciul 2: ŞTIINŢA BACĂU - CV 2004 TOMIS CONSTANŢA 2:3

Sport 19 Aprilie 2012 / 00:00 617 accesări

CV 2004 Tomis Constanţa este foarte aproape de a cuceri al doilea titlu consecutiv de campioană naţională! Actuala deţinătoare a trofeului conduce cu 2-0 în faţa Ştiinţei Bacău, în finala Diviziei A1 la volei feminin, şi mai are nevoie de o singură victorie pentru a câştiga din nou campionatul. Meciurile următoare sunt programate săptămâna viitoare, marţi şi miercuri (dacă va mai fi necesar), de la ora 19.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.

Al doilea joc de la Bacău, disputat ieri, a beneficiat din nou de suspans, ca şi cel de marţi. Scorul final a fost 3:2 pentru CV 2004 Tomis, după ce gazdele au condus cu 2:0! Ştiinţa a “făcut bine cărţile” pentru acest joc, reuşind să schimbe arbitrii partidei, pe care îi acuzase marţi pentru înfrângere! Deşi gălăţenii Mirel Zaharescu şi Lucian Năstase trebuiau să facă schimb de locuri, principalul de marţi urmând să fie secund miercuri, meciul a fost condus de clujenii Nicolae Cristea şi Tudor Pop. Aceştia au fost ceva mai echidistanţi decât gălăţenii, care au avantajat marţi, în mai multe rânduri, formaţia gazdă, însă au tolerat greşelile tuşierilor locali, care au favorizat Ştiinţa în câteva rânduri.

REVENIRE SPECTACULOASĂ. Bacăul a început foarte bine meciul de ieri: şi-a adjudecat primul set graţie blocajului superior, iar în al doilea a profitat de numeroasele erori tehnice ale echipei adverse. Ştiinţa părea capabilă să închidă meciul încă din setul 3, în care a condus cu 9:5 şi 10:7. Neavând ce pierde, Tomis a început să apese pe serviciu şi a insistat pe Elisei, care a greşit mult la preluare, “îngropându-şi” echipa! Preluarea oaspetelor a început să funcţioneze mai bine, Neaga a putut construi cum a vrut şi Tomis a început să “funcţioneze” la randamentul obişnuit. Atacurile centrilor Zarkova şi Butnaru au decis setul 4, iar extremele au excelat în setul 5, unul foarte echilibrat, în care balanţa au înclinat-o punctele realizate de Vesovic şi Zakreuskaya. Scor final: Ştiinţa Bacău - CV 2004 Tomis Constanţa 2:3 (25:22, 25:18, 21:25, 17:25, 12:15).

„Am început mai slab meciul, dar fetele s-au concentrat, s-au dăruit şi au reuşit să întoarcă rezultatul. Aceste două victorii reprezintă o mare gură de oxigen pentru îndeplinirea obiectivului. Acum vom juca două meciuri acasă, din care trebuie să câştigăm unul pentru a fi campioni. Noi vrem să-l câştigăm pe primul, cel de marţi, şi să încununăm un sezon foarte bun pentru echipa noastră”, a declarat Constantin Alexe, antrenorul secund al Tomisului.

Au evoluat - Ştiinţa (antrenori: Florin Grapă şi Melu Manta): Polishchuk - Bălţatu, Herlea, Lupu, Sobo, Elisei şi Manu - libero (au mai jucat: Bîrzan, Faleş, Breban şi Miclea-Grigoruţă); CV 2004 Tomis (antrenori: Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Thais, Zarkova, Butnaru, Vesovic, Zakreuskaya şi Vujovic - libero (au mai jucat: Bogmatser, Cazacu şi Ispas). Au arbitrat: Nicolae Cristea şi Tudor Pop (ambii din Cluj).

Ieri, în meciul al doilea din finala mică a campionatului, care opune formaţiile bucureştene Dinamo şi CSM. Dinamo, care a jucat pe teren propriu, a câştigat din nou, cu scorul de 3:1 (18:25, 25:22, 25:19, 25:22). Se joacă tot în sistemul “cel mai bun din cinci partide”, iar CSM va fi gazdă la meciurile 3 şi 4 (dacă va mai fi necesar), programate săptămâna viitoare. În finala pentru locurile 5-6, CSU Tg. Mureş conduce cu 1-0 în disputa cu Unic Piatra Neamţ, după ce s-a impus pe teren propriu cu 3:1. Meciul 2 va avea loc sâmbătă.