CV 2004 Tomis a pierdut finala contra lui Cannes

Volei feminin / “Trophee Femina” de la Istres

Sport 01 Octombrie 2012 / 00:00 509 accesări

Aseară s-a încheiat turneul de volei feminin de la Istres (Franţa), “Trophee Femina”, la care a participat şi campioana României, CV 2004 Tomis Constanţa. Echipa noastră s-a clasat pe locul 2 în ierarhia finală, după ce a pierdut finala cu RC Cannes, campioana Franţei şi finalista ultimei ediţii a Ligii Campionilor, scor 3:1 (25:19, 32:34, 25:16, 25:18).

Cele patru formaţii participante au jucat fiecare cu fiecare, în sistemul “cel mai bun din trei seturi”, apoi s-a întocmit un clasament provizoriu după care au fost stabilite împerecherile din semifinale: locul 1 (Cannes) cu locul 4 (Modena) şi locul 2 (CV 2004 Tomis) cu locul 3 (Istres). După 2:0 (25:14, 27:25) cu Istres Ouest Provence Volley (Franţa) şi 1:2 (27:25, 23:25, 11:15) cu Universal Volley Modena (Italia), ambele meciuri jucate vineri, voleibalistele constănţene s-au clasat pe locul 2, fiind învinse şi de RC Cannes (Franţa), scor 0:2 (17:25, 12:25). Celelalte rezultate: Cannes - Modena 2:0 (25:14, 25:20); Cannes - Istres 2:1 (25:19, 23:25, 15:12); Istres - Modena 2:1 (25:15, 19:25, 15:13).

Sâmbătă, Tomis a jucat în semifinală cu Istres şi s-a impus cu 3:0 (25:17, 25:19, 25:13). Cealaltă semifinală nu s-a mai disputat, pentru că Modena a abandonat turneul după eşecul cu Istres de sâmbătă dimineaţă! După-amiază, la Istres a plouat torenţial, prin plafonul sălii s-a infiltrat apa, iar suprafaţa de joc a devenit udă, astfel că semifinala Cannes - Modena a fost întârziată câteva zeci de minute. Antrenorii echipei italiene au declarat forfait, motivând că „jucătoarele sunt epuizate”, astfel că au plecat acasă, renunţând să mai joace şi finala mică de duminică!

La acest turneu, antrenorii Darko Zakoc şi Constantin Alexe par să se fi decis deja asupra formulei de start cu care vor începe meciurile oficiale: Neaga-Calotă - Jeoselyna, Gavrilescu, Holness, Majstorovic, Sevarika şi Vujovic - libero. Au mai jucat Genesis - pe postul de coordonatoare, Ganzer - pe universal, Lamb - pe centru şi Cazacu - pe extremă. Acest sextet va fi probat şi săptămâna aceasta, când “sirenele” vor participa la turneul organizat de Galatasaray Istanbul (3-5 octombrie), alături de Azerrail Baku şi încă o echipă din prima ligă turcă. Debutul în Divizia A1 este programat pe 6 octombrie, însă CV 2004 Tomis şi-a amânat meciul din prima etapă, din deplasare, cu Dinamo Bucureşti, pentru 17 octombrie.