CV 2004 Tomis a ratat finala după “setul de aur”

Volei (f) / Cupa CEV, semifinale, manşa retur: GALATASARAY ISTANBUL - CV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:0 şi 15:11 în “setul de aur”

Sport 19 Martie 2012 / 00:00 646 accesări

VISUL FRUMOS S-A TERMINAT... De miercuri şi până duminică, CV 2004 Tomis Constanţa a visat frumos, la calificarea într-o finală europeană, care ar fi fost prima din istoria voleiului feminin românesc. Totul s-a năruit însă la capătul meciului retur de la Istanbul, disputat aseară, în sala “Burhan Felek”, care a fost controlat de la un capăt la altul de echipa gazdă, Galatasaray. Victoria din meciul tur, 3:0 la Constanţa, le oferea voleibalistelor constănţene două şanse de calificare, însă Galata, o formaţie cu jucătoare mai experimentate, a reuşit să le anuleze pe amândouă. Echipa turcă a dominat cele trei seturi ale returului şi s-a impus cu 3:0 (25:23, 25:18, 25:19). În fiecare set, campioana României a ţinut pasul până la primul time-out tehnic, după care numărul mare de erori, la preluare sau la atac (Zakreuskaya şi Vesovic au prins o zi foarte slabă), a permis formaţiei din Istanbul să se detaşeze constant pe tabelă.

CAZACU NE-A MAI OFERIT O RAZĂ DE SPERANŢĂ... Întrucât fiecare echipă câştigase câte un meci, calificarea în finală s-a decis graţie “setului de aur”, modalitatea care în Cupele Europene la volei departajează echipele aflate la egalitate de victorii pe ansamblul celor două manşe. Galata a început excelent, 6:1, apoi a intrat la serviciu Cristina Cazacu, iar pe mâna junioarei de 17 ani Tomis a întors rezultatul, conducând cu 7:6! Constanţa nu a putut însă mai mult, pentru că Rosir Calderon este una dintre cele mai valoroase atacante din lume, iar în meciul de duminică seară a fost de neoprit: 22 de puncte din 44 de atacuri, patru blocaje şi un as, în total 27 de puncte. După 15:11 în “setul de aur”, Galatasaray a obţinut o calificare meritată în finala Cupei CEV, iar noi rămânem cu întrebarea „Ce s-ar fi întâmplat dacă returul şi setul de aur se jucau la Constanţa?”...

Au evoluat - Galatasaray (antrenori: Dragan Nesic şi Ahmet Resat Arig): Lo Bianco - Calderon, Eric, Ozek, Miletic, Hanikoglu şi Bilgi - libero (au mai jucat: Ilyasoglu, Cetinsarac şi Cayirgan - libero); Tomis (antrenori: Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Cazacu, Gavrilescu, Zarkova, Zakreuskaya, Vesovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Thais, Bogmatser şi Butnaru). Au arbitrat: Milan Rajkovic (Croaţia) şi Viktor Kozlovskyy (Ucraina).

Cealaltă finalistă din Cupa CEV este Yamamay Busto Arsizio, care a eliminat cu o dublă victorie o altă echipă din Italia, Robur Tiboni Urbino: 3:1 - în tur, pe teren propriu, şi 3:0 (25:19, 28:26, 25:20) - în deplasare, în returul de sâmbătă seară. Finala va avea loc pe 27/28 martie şi 31 martie/1aprilie, returul în Italia.

PARCURS EUROPEAN DE EXCEPŢIE. Fetele merită însă toate aprecierile noastre pentru parcursul european din acest sezon! Cine s-ar fi gândit cu seriozitate în vară, după tragerea la sorţi a Ligii Campionilor, că Tomis va fi în luna martie la câteva puncte de calificarea într-o finală europeană? Când tragem linie şi adunăm rămân parcursul nesperat de bun din Liga Campionilor, unde am jucat în “grupa morţii”, cu Vakifbank Istanbul, Azerrail Baku şi Volley Bergamo, primele victorii din istoria clubului în faţa unei echipe italiene (Volley Bergamo), a unei echipe din Rusia (Dinamo Krasnodar) şi a unei echipe din Turcia (Galatasaray), dar şi prima calificare din istoria clubului în faţa unei echipe din Rusia (după superbul meci de la Krasnodar).