CVC Gabrovo s-a impus după cinci seturi

Volei masculin / Cupa CEV, sferturi de finală, manşa tur: CVC Gabrovo - Maliye Milli Piyango Ankara 3:2

Sport 16 Ianuarie 2014 / 00:00 661 accesări

Aseară, la Gabrovo, a avut loc un meci din Cupa CEV la volei masculin foarte important şi pentru... CVM Tomis Constanţa! Asta pentru că învingătoarea disputei din sferturile de finală dintre CVC Gabrovo (Bulgaria) şi Maliye Milli Piyango Ankara (Turcia) va fi adversara campioanei României în Challenge Round-ul competiţiei, programat la 5 şi 12 februarie. Cele două formaţii au oferit un spectacol total publicului care a umplut până la refuz sala „Orlovec“ din Gabrovo (au fost 2.100 de spectatori!). Meciul a fost foarte echilibrat, cu excepţia setului secund, câştigat la pas de echipa oaspete. După circa două ore şi 25 de minute, partida s-a decis în setul decisiv, adjudecat de bulgari. Scor final: CVC Gabrovo - Maliye Milli Piyango Ankara 3:2 (25:23, 14:25, 25:23, 23:25, 15:13). Meciul nu a fost lipsit de faze controversate, toate seturile câştigate de gazde fiind decise în urma unor decizii greşite ale arbitrilor la ultimul punct!

Au evoluat - Gabrovo (antrenori Lubomir Gerasimov şi Hristo Zapryanov): Dimitrov 2p - Minchev 18p, Gaydarski 7p, Vlasev 5p, Stoykov 11p, Petkov 29p şi D. Ivanov - libero (au mai jucat: Mitev, Kichukov, Stefanov şi Georgiev); Ankara (antrenori Josko Milenkoski şi Serdar Uslu): Vincic 7p - Gjorgiev 35p, Durmaz 6p, Haskan 5p, Kirici 5p, Popp 24p şi Tokgoz - libero (au mai jucat: Arslan, Guneş 2p, Mermer, Durgut şi Kurt-libero). Returul este programat la Ankara, la 22 ianuarie.

În tribunele sălii din Gabrovo s-a aflat şi o mică delegaţie constănţeană, alcătuită din antrenorul principal Martin Stoev, team-managerul Bulent Cadâr şi statisticianul Marius Pop. „A fost un meci cu multe oscilaţii de partea ambelor echipe. Cred că echipa turcă este puţin mai bună şi că este favorită la calificare. Ankara a jucat mai bine astăzi (n.r. - ieri), dar Gabrovo a câştigat cu puţin ajutor din partea arbitrilor. Totuşi, cred că este foarte greu ca formaţia bulgară să ia două seturi în Turcia”, a declarat antrenorul Tomisului.

Alt rezultat din manşa tur a sferturilor de finală din Cupa CEV: Arago de Sete (Franţa) - Guberniya Nizhniy Novgorod (Rusia) 0:3 (23:25, 22:25, 12:25). Întâlnirea TV Ingersoll Bühl (Germania) - PAOK Salonic (Grecia) s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei, iar partida Generali Unterhaching (Germania) - PGE Skra Belchatow (Polonia) va avea loc astăzi, de la ora 21.00.