CVM Tomis - SCM U. Craiova, în sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin

Astăzi, de la ora 18.00, la Botoşani

Sport 15 Octombrie 2009 / 00:00 766 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa, deţinătoarea trofeului, va susţine astăzi, de la ora 18.00, în direct la Neptun TV, primul meci în Cupa României la volei masculin, ediţia 2009-2010. Cîştigătoarea ultimelor cinci ediţii ale competiţiei va juca împotriva unei nou promovate, SCM U. Craiova, echipă care a eliminat, ieri, Steaua, scor 3:1, în primul meci jucat în Sala Polivalentă “Elisabeta Lipă” din Botoşani. Formaţia antrenată de Dănuţ Pascu a transferat în vară cîţiva jucători cu experienţă, cum ar fi Briscan (universal) - de la Baia Mare, Stoian (coordonator) şi Todoran (centru) - ambii de la Zalău, Călin (libero) şi Oprişor (extremă) - ambii de la Unirea Dej, care s-au alăturat lui Nae Munteanu (extremă) şi Terpea (centru), şi ei foşti componenţi ai Unirii Dej. Componenţii Tomisului au efectuat un antrenament în cursul dimineţii de ieri, apoi au urmărit partida Craiova - Steaua, pentru a-şi face o idee despre adversara din sferturi. „Steaua a jucat destul de slab, iar Craiova parcă şi-a dorit mai mult victoria”, a sintetizat directorul sportiv al Tomisului, Milen Uzunov, primul meci din programul competiţiei. Campionii pornesc cu prima şansă în faţa oltenilor, iar adversarul din semifinale va fi, cel mai probabil, Remat Zalău, o altă candidată la cîştigarea Cupei României. „Cred că în prima partidă vom vedea care este cea mai bună formulă de joc, pentru că următorul meci este cel cu Zalăul. Va fi greu, dar dacă vom reuşi să cîştigăm, va fi cu atît mai frumos”, consideră căpitanul formaţiei constănţene, Radu Began. „Zalăul este un adversar redutabil în acest sezon, vom juca împotriva lor în semifinală, dar şi Dinamo are echipă de valoare, pentru că şi-a menţinut acelaşi lot şi a adus cîteva întăriri”, spune constănţeanul Florin Voinea. CVM Tomis va aborda Cupa României cu toţi jucătorii din lot. „Am fost informaţi că actele cubanezului Ihosvany Hernandez au ajuns în România, iar joi dimineaţă urmează să primim legitimaţia sa la Botoşani, prin curier”, a anunţat Uzunov.

Rezultatele înregistrate ieri, în prima fază a competiţiei: SCM U. Craiova - Steaua Bucureşti 3:1 (27:29, 25:23, 25:16, 26:24); CVM Braşov - CV Dacia Buzău 3:1 (25:17, 25:20, 23:25, 25:20); VCM LPS Piatra Neamţ - Unirea Dej 2:3 (25:23, 16:25, 14:25, 25:21, 8:15); U. Cluj - Torpi Tg. Mureş 3:0 (25:12, 25:12, 25:17).

Iată programul complet al meciurilor de astăzi, contînd pentru sferturile de finală: Unirea Dej - Dinamo Bucureşti (ora 14.00); CVM Braşov - Explorări Baia Mare (ora 16.00); SCM U. Craiova - CVM Tomis Constanţa (ora 18.00); U. Cluj - Remat Zalău (ora 20.00). Vineri au loc semifinalele, iar sîmbătă cele două finale.