CVM Tomis a început cu dreptul noul sezon

Volei (m) / DA1, etapa 1: VCM PIATRA NEAMŢ - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 08 Octombrie 2012 / 00:00 539 accesări

Sâmbătă au avut loc partidele contând pentru etapa întâi a Diviziei A1 la volei masculin. CVM Tomis Constanţa a jucat în deplasare, cu VCM Piatra Neamţ, şi s-a impus cu 3:1 (23:25, 25:16, 25:16, 25:15), trecându-şi în cont primele trei puncte în acest campionat. Meciul nu s-a jucat în Sala Polivalentă inaugurată anul trecut la Piatra Neamţ, ci în sala de antrenament situată alături, deoarece sala mare a fost ocupată cu un eveniment turistic, Congresul European de Turism Rural.

Gazdele au recuperat spectaculos în primul set, de la 15:20, reuşind să se impună cu 25:23! Constănţenii nu au acuzat şocul şi au fost net superiori până la finalul partidei. Tomis a făcut diferenţa în fiecare set atunci când la serviciu a intrat universalul finlandez Ojansivu, aflat sâmbătă în zi de graţie. Vicecampioana României a prestat la Piatra Neamţ un joc solid în toate compartimentele, însă calitatea acestuia încă mai poate creşte până la meciurile dificile programate pe 20 şi 23 octombrie, cu Remat Zalău (pe teren propriu) şi Dinamo Moscova (în deplasare).

„Am controlat primul set, am condus cu 16:10 şi 20:15, însă au apărut oscilaţii în jocul nostru care ne-au împiedicat să închidem setul. Celelalte trei seturi nu au avut istoric, dar va trebui să fim atenţi pe viitor, ca să nu repetăm aceste greşeli. Meciul nu a fost uşor, pentru că orice start de campionat aduce şi emoţii inerente. Mă bucură victoria, mă bucur că am acumulat primele trei puncte şi sper că echipa a învăţat ceva din desfăşurarea acestei partide”, a declarat Radovan Gacic, antrenorul principal al Tomisului. În etapa viitoare, CVM Tomis va juca tot în deplasare, cu Dinamo Bucureşti.

Au evoluat - VCM Piatra Neamţ (antrenori Dan Gavril şi Nicolae Buruş): Moisa - Purice, Mocanu, Afloarei, Viţelaru, Iosif şi Gavril - libero (au mai jucat: Harbuz, Cazacu, Bălan şi Ciupe); CVM Tomis (antrenori Radovan Gacic şi Erkan Togan): Lescov - Ojansivu, Spînu, Laza, Terzic, Bojic şi Ivanov - libero (au mai jucat: Gonzalez, Borota şi Bojovic).

Celelalte rezultate înregistrate în prima etapă: Unirea Dej - U. Cluj 3:0 (25:20, 25:23, 25:18); Steaua Bucureşti - CSM Agronomia Bucureşti 3:0 (26:24, 25:20, 25:22); SCM U. Craiova - Remat Zalău 3:1 (25:21, 25:23, 22:25, 25:21); Phoenix Şimleul Silvaniei - Dinamo Bucureşti 0:3 (22:25, 17:25, 21:25). Ştiinţa Explorări Baia Mare a stat.