CVM Tomis a început cu o victorie noul campionat

Sport 25 Septembrie 2006 / 00:00 1288 accesări

În prima etapă a Diviziei A1 la volei masculin, Club Volei Municipal Tomis a cîştigat sîmbătă, în deplasare, meciul cu Universitatea Cluj. A fost 3-1 în disputa dintre constănţeni şi echipa nou promovată în prima divizie, însă victoria jucătorilor de pe Litoral nu a fost nici un moment pusă la îndoială. Antrenorii Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au început campionatul cu sextetul de bază, alcătuit din Demian Gonzales, Radu Began, Florin Voinea, Adrian Gontariu, Marian Pavel şi Ashlei Nemer, plus libero-ul Răzvan Tănăsescu, iar primele două seturi le-au revenit fără probleme constănţenilor, cu 25-14 şi 25-19. Brazilianul Ashlei a decis setul întîi cu o serie de servicii excelente, care a dus scorul de la 14-12 la 21-12! În parţialul al doilea s-a mers cap la cap pînă la 14-13 pentru oaspeţi, care apoi s-au distanţat constant şi s-au impus la 19.

Erkan a jucat şi el la Cluj

Conştient că victoria nu îi poate scăpa echipei sale, argentinianul Cannestracci l-a introdus încă de la începutul setului al treilea pe ultimul jucător transferat de Tomis, Erkan Togan. Asta pentru a vedea la lucru şi ultima achiziţie a Tomisului, turcul sosind în România abia miercuri noaptea! În ciuda faptului că Erkan nu avea la activ decît un singur antrenament alături de noii săi colegi, evoluţia echipei a continuat să fie la fel de exactă. Asta doar pînă la 22-17 însă, cînd în jocul oaspeţilor s-a produs un nedorit scurtcircuit. Crezînd probabil că ultimele trei puncte ale victoriei vor veni singure, voleibaliştii constănţeni s-au relaxat şi au fost imediat taxaţi de o echipă clujeană ambiţioasă, dar limitată în exprimare. Gazdele au recuperat de la 17-22 la 23-22 şi au cîştigat setul cu 25-23! În setul 4 însă, lucrurile au reintrat pe făgaşul normal şi valoarea superioară a echipei constănţene şi-a spus cuvîntul. Oaspeţii s-au distanţat constant pe tabelă şi au decis setul şi meciul după o serie de servicii foarte bune a lui Voinea. 25-17 scor final şi victorie cu 3-1 pentru Tomis la Cluj, după o evoluţie sigură şi încurajatoare pentru acest sezon, dar inconstanţa din setul pierdut trebuie să le dea de gîndit antrenorilor.

Pentru Universitatea Cluj (antrenor Dănuţ Ciontoş) au evoluat: Alexandru Halchin - Romeo Lăţei, Cătălin Dobra, Răzvan Purice, Marius Şoloc, Călin Iova, libero: Ionuţ Tîrîlă; au mai jucat Andrei Crinta şi Bogdan Tănase. În etapa viitoare, programată sîmbătă, CVM Tomis va juca pe teren propriu cu Remat Zalău, ultima repetiţie înaintea adevăratului examen al turului, meciul cu Dinamo, programat în deplasare, peste două săptămîni.

Iată şi celelalte rezultate ale etapei inaugurale: Remat Zalău - Unirea Dej 3-2; Dinamo Bucureşti - VCM Rm. Sărat 3-0; Explorări Baia Mare - VCM Piatra Neamţ 2-3. Meciul dintre CSS Lapi Dej (Centrul Naţional de Juniori), formaţia care a înlocuit campioana Petrom Ploieşti, şi Steaua Bucureşti a fost amînat pentru 8 octombrie.