CVM Tomis a învins pe terenul campioanei

Volei (m) / DA1, etapa a 14-a: REMAT ZALĂU - CVM TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 26 Ianuarie 2013 / 00:00 624 accesări

CVM Tomis Constanţa a luat o serioasă opţiune pentru câştigarea sezonului regulat din Divizia A1 la volei masculin, după victoria cu 3:0 (27:25, 25:22, 25:20) obţinută pe terenul campioanei din ultimii trei ani, Remat Zalău, după 90 de minute de joc. Tomis s-a impus cu autoritate în meciul disputat vineri seară şi contând pentru etapa a 14-a din acest campionat, reuşind a treia victorie consecutivă în retur. Formaţia constănţeană şi-a păstrat astfel poziţia fruntaşă în clasament şi cele cinci puncte avans faţă de SCM U. Craiova.

Oaspeţii au avut un start perfect de meci şi s-au detaşat la 8:2 pe serviciul lui Gontariu. Avansul Tomisului a crescut la 12:4, însă gazdele au recuperat pe serviciul lui Birău, apropiindu-se la 14:11. Remat a egalat la 22 şi a preluat conducerea cu 23:22, după trei greşeli consecutive comise de Stoykov (două preluări şi un atac)! Trimis în prelungiri de Bojovic, cu un as, primul parţial le-a revenit constănţenilor, care au fructificat a treia minge de set de care au beneficiat.

Zălăuanii au condus cu 6:5 în setul al doilea, dar Tomis a întors incredibil la 12:6! Stancu a reuşit o serie impresionantă la serviciu, iar Spînu (3) şi Stoykov au blocat perfect. Echipa oaspete a controlat ostilităţile până la finalul setului, Remat reuşind să mai echilibreze scorul abia la 22:20 şi 24:22. Gazdele au cedat psihic, iar în ultimul set nu le-a mai reuşit aproape nimic, Tomis impunându-şi superioritatea evidentă. Remarcabil jocul lui Adrian Gontariu, care a evoluat vineri seară în oraşul natal, contra echipei locale, şi a făcut-o foarte bine!

„Este o victorie extrem de importantă pentru moralul nostru, mai ales că echipa este nouă. Suntem împreună de numai trei săptămâni. Nu Tomis, Remat era echipa care avea mai mare nevoie de puncte în acest moment. De aceea victoria este cu atât mai preţioasă. Şi încă nu jucăm la maximum de potenţial. Este loc de mai bine în evoluţiile noastre”, a declarat Martin Stoev, antrenorul formaţiei constănţene.

Au evoluat - Remat (antrenori Aurel Vlaicu şi Ovidiu Macarie): Stoian - Nagy, Birău, Mihalcea, Tebieş, Veloso şi Feher - libero (au mai jucat: Mărieş şi Barbosa); CVM Tomis (antrenor Martin Stoev): Gonzalez - Gontariu, Stancu, Spînu, Terzic, Stoykov şi Samardzic-libero (au mai jucat: Tănăsescu, Merkushev şi Bojovic). Au arbitrat: Lucian Năstase (Galaţi) şi Silvian Lungu (Bucureşti).

CRAIOVA A ÎNVINS LA CLUJ. Tot vineri s-a disputat meciul U. Cluj - SCM U. Craiova, scor 0:3 (20:25, 18:25, 23:25). Sâmbătă se mai joacă două partide contând pentru etapa a 14-a, Dinamo Bucureşti - Explorări Baia Mare (ora 17.00) şi Phoenix Şimleul Silvaniei - Unirea Dej (ora 18.00). Meciul CSM Bucureşti - VCM Piatra Neamţ a fost amânat. Din cauza viscolului care a afectat Moldova, echipa oaspete nu a reuşit să ajungă la Bucureşti. Poliţia a oprit la Adjud autocarul care transporta formaţia nemţeană, iar jucătorii şi antrenorii s-au întors acasă. Partida va fi reprogramată. Steaua Bucureşti stă.

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANŢA 32p (setaveraj: 36:16); 2. SCM U. Craiova 27p (33:20); 3. Unirea Dej 23p/11j (27:14); 4. Explorări Baia Mare 21p/11j (25:17); 5. Remat Zalău 20p (25:22); 6. Dinamo Bucureşti 18p (19:20); 7. Phoenix 17p (23:23); 8. VCM Piatra Neamţ 17p (24:26); 9. CSM Bucureşti 16p (19:24); 10. Steaua Bucureşti 10p (13:27); 11. U. Cluj 0p (4:39).

SPONSORI CVM TOMIS: Conpress Group, Polaris M Holding, Telegraf, TTS Group, Lakeview, Pozimed, Aqua Carpatica, Verasig, Expertissa, Restaurant Temple şi Zip Escort.

PARTENERI INSTITUŢIONALI CVM TOMIS: Primăria Municipiului Constanţa şi Consiliul Judeţean Constanţa.